October 20, 2020, 3:16 pm

БЕСА НЕМА ДА ГЛАСА ЗА ВЛАДА НА СДС: Заев останува на парламентарно мнозинство од 62 пратеници

Поврзано

Димoвa дoдeлилa скopo 55.000 евра на училиште во кое работат роднини на министерот Маричиќ

Лидија Димова мора веднаш да си даде оставка од позицијата Директор на Националната агенција, бидејќи заглавена е во сомнеж...

Љупчо Пренџов: “Hиe cмe Maкeдoнци oд Република Македонија”

Во вчерашната емисија на Канал 5, "Само вистина", гостуваше пратеникот на ГРОМ, Лупчо Пренџов, каде ги коментираше односите помеѓу...

Стojaноска: Hишто нe фyнкциониpa вp дpжaвaвa, за тоа има еден винoвниk

Утринава на утринска програма на Алфа телевизија гостуваше Дафина Стојаноска, пратеник и заменик координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ...
- Advertisement -

Лидерот на партијата Беса, Билал Касми денеска на прес конференција соопшти дека неговата партија нема да учествува во Владата.

levizja-besa-1

– Оваа одлука е на Централното претседателство и Централниот совет на партијата, рече Касами.

Тој го обвини мандатарот Заев дека не бил подготвен да го потпише договорот, за како што вели, заедничко владеење и да ги прифати нивните принципи.

– Беса нема да биде во новата Влада бидејќи мандатарот не беше подготвен за заедничко владеење и за тоа да потпише заеднички договор. Ќе продолжиме да бидеме конструктивен фактор во Република Македонија, заштитник на правата на Албанците, но и интересите на сите граѓани. Беса ќе ја поддржи секоја иницијатива на новата Влада која ќе биде во интерес на Албанците и државата, истакна Касами.

На новинарско прашање дали Беса во Собранието ќе гласа за состав на новата влада, Касами рече „како што тргнале со овие предлози од ДУИ, тешко дека ќе гласаме“.

Latest News

Владата ycвои нови мepки: Еве за што станува збор

Сите економски субјекти ќе затвораат во 23 часот, одлучи Владата на денешната седница на која беа прифатени предлозите на...

Директорка на детска градинка зapaботи kpивична за злoyпотрeба на службената положба

Надворешната канцеларија за kpиминалистички рaботи Делчево поднесе kpивична пријaва против В.Ј.(52) од Македонска Каменица, поради постоење основано cомнение за сторено kpивично дело „злoyпотреба на...

Пoштap пoштa нocи, или нe? Пoштa им ги ykpaл пeнзиитe нa тpoјцa oд Гостиварско

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Н.И.(59) од с.Лакавица, гостиварско, вработен како поштар во Гостивар, поради постоење основано сомнение за...

Петок нepaботен ден за сите граѓани

По повод Денот на македонската револуционерна борба, 23 октомври, ќе биде неработен за сите граѓани на државата согласно Законот за празници, соопшти Министертвото за...

Затвopeник пpoнајден мpтoв во затвopoт во Шyткa

МВР извести дека во затворот Шутка, било најдено починато 52-годишно лице, а медицинска помош констатирала смрт без траги на насилство. На 19.10.2020 во 06.50 часот...

More Articles Like This