БЕСА ПРИЈАВИ НАРУШУВАЊЕ НА ИЗБОРИТЕ: Регистрирани обиди за нарушување на изборниот процес, купување гласови и закани до набљудувачи!

Поврзано

До крајот на неделава се очекува датум за изборите

Третата вонредна состојба, која претседателот Стево Пендаровски ја прогласи на последната седница на Советот за безбедност, овој пат во...

„Рекет“ во финиш: Почнуваат завршните зборови

По речиси шест месеци судење, случајот „Рекет“ влегува во финишот. Денеска во Основниот кривичен суд во Скопје треба да...

ПО 60 ДЕНА ЗАPOБЕНИ НА БРОДОВИТЕ: Скоро 300 балкански морнари со авион од Карибите слетуваат во Скопје

Заради настанатата криза со ковид-19, најголемите бродски компании за крстарење ги затворија своите бродови за гости уште од 12-ти...

Имаше обиди за нарушување на изборниот процес, за купување гласови, неправилности во неколку избирачки места и обид за правање инцидент од политичка партија која знае дека ќе изгуби на изборите, но реакцијата на органите на редот досега докажува дека нема да биде оштетен изборниот процес, истакна на денешната прес-конференција Фатон Фазлиу, портпарол на Централниот изборен штаб на Движење БЕСА.

Тој посочи случај на затворањето на две гласачки места во Гостивар, заканувањето на неколку нивни набљудувачи и обид за купување гласови во општина Сарај, неправилности во неколку избирачки места во општина Бутел, како и на, како што потенцира, обид за правење инциденти во општина Чаир.

Имаме, рече Фазлиу, и точни информации за разни криминални обиди од група и банда на една партија, што е позната по овој начин на постапување, но, овој пат, потенцира, се судрија со отпорноста на народот кој позитивно им одговари со излегување на гласање.

– Ова е денот кога народот ја зема судбината во своите раце, денешната одлука ја означува нивната судбина не само за четири години, туку за подолго. Секој кој седи дома и не излегува да гласа треба да знае дека е бесчуствителен кон својата иднина и кон своите деца. Сепак, им се заблагодаруваме на сите оние кои ја извршија оваа граѓанска одговорност, рече портпаролот на Движење БЕСА Фазлиу.

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести