БЕСА СЕ ФИНАНСИРАЛА ОД СОМНИТЕЛНИ ИЗВОРИ: Пари од Кувајт, Саудиска Арабија, САД и други западни земји влегле во БЕСА и некои невладини!

Поврзано

(Видео) Секогаш ќе останам на цртата на Бутел и Македонија

Прекрасен народен собир на ВМРО-ДПМНЕ во Бутел, енергија која ветува голема историска победа за Македонија на 15 јули, порача...

Силјановска Давкова разговараше со младите

Носителката на листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 1, Гордана Силјановска Давкова денес разговараше за темите кои ги мачат младите...

Муцунски: Се обврзуваме да направиме посебни напори и да вложиме дополнителни средства во најдобра можна едукација на лица со попрeченост

Имав прилика денеска да им ја посочам дел од проектите кои ги предвидуваме со обновата на Здружението на глуви...

Одделот за организиран криминал при Јавното обвинителство во Скопје започна со истрага за нелегално финансирање на изборниот процес во повеќе невладини организации и движењето на политичката партија БЕСА

levizja-besa-1

Според првичните информации, невладините организации биле финансирани од низа на странски донатори, од земји како Кувајт, Саудиска Арабија, Дубаи, но и од Владат на САД и други влади од западните земји.
Секако, покрај финансиерите се наоѓа и „Институт отворено општество“ фондација на Џорџ Сорос.

Обвинението е формирано помеѓу 20 и 30 декември, односно веднаш по завршувањето на предремените парламентарни избори, односно неколку дена по прогласот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на 17-ти декември со кој беше најавен процесот на десоросоизација.

Во истрагите се вклучени и Агенцијата за финансиско разузнување, и секторите на МВР.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести