September 29, 2020, 10:05 pm

БЕСПИЛОТНИ ХЕЛИКОПТЕРИ: Во Русија се тестира нов беспилотен хеликоптер!

Поврзано

И втората руска вакцина работи како швајцарски саат: Можно е да биде развиен доживотен имунитет против kopoна вирусот

Ринат Максјутов, генерален директор на Државниот институт за вирусологија и биотехнологија Вектор, кој ја разви втората вакцина против коронавирус...

Пyтин пpeдлoжeн за Нoбeлoвa нaгpaдa за миp

Рускиот писател Сергеј Комков денеска изјави дека го предложил претседателот на Русија, Владимир Путин за Нобелова награда за мир. –...

Русија ќе возврати со иста мерка на пpoтерувањето на нејзините дипломати од Бугарија

Москва има право да одговори со иста мерка на пpoтерувањето на нејзините дипломати од Бугарија, соопшти руската амбасада во...
- Advertisement -

Во конструкторското биро започнаа копнени тестирања на беспилотниот хеликоптер, изјавија од прес-службата на државната корпорација „Ростех“

Sputnik

Масата на леталото при полетување достигнува 500 килограми, а нејзините конструктори се од холдингот „Хеликоптери Русија“. Веќе се направени два модели, од кои еден се тестира во Конструкторското биро.

Дронот може да носи до 150 килограми корисен терет и развива брзина до 150 километри на час. Хеликоптерите ќе се управуваат од копнен центар на база на возилата КАМАЗ.

„Ова е прв модел од ваков вид во Русија. Нашите експерти успеаа да постигнат значаен прогрес, а ние планираме да започнеме со тестирање на овој комплекс во втората половина на 2018. година“, наведува директорот на „Хеликоптери Русија“, Андреј Богински.

Индустрискиот директор на авиациониот кластер на „Ростх“ Анатолиј Сердјуков нагласи дека овие модели би можеле да имаат добра перспектива, како на воениот така и на цивилниот пазар.

Според неговите зборови, ваков дрон може да поседува систем за набљудување и сериозно вооружување кое денешните дронови не се во состојба да ги кренат во воздух.

Latest News

МК „хотел Мериот“, Телма и Заев – тоа е коалицијата

Во интервју кое на социјалните мрежи на големо се коментираше поради непрофесионалноста на водителот, еден долгогодишен новинар постави лош...

Поради дефekт дел од Центар ќе остане без вода

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека утре поради дeфект на затварач ф 80 мм., на ул.Филип Втори Македонски ББ (карши Жена Парк), прeкинато...

Семеен „бизнис“ во Кавадарци: Татко и син заедно произведувале и продавале дpoга

Основното јавно обвинитeлствo Кавадарци донесе наредба за спроведување на иcтражна постапка пpoтив две лица, татко и син на возраст од 56 и 33 години,...

(Фото) Здравството пред кoлaпс: Главната сестра на Инфekтивна клиника, и уште 2 сестри даваат отkaз

Главната сестра на Инфективна клиника, и уште 2 одделенски сестри даваат откaз во еден акт. Причините ќе оставам да ги кажат надлежните, сестрите си...

Уапасена целата екипа на Малагурски од сред снимање

Првиот ден од снимањето на документарецот "Црна Гора: Поделена земја“ во Подгорица, полицијата во Подгорица ја уапси екипата на Борис Малагурски и ги спроведила...

More Articles Like This