БЕЈЛИ СО АКТИВИСТИ НА СДС ВО АКТИВНА АГИТАЦИЈА: Бејли сликан со активисти на СДСМ во Гази Баба и Кисела Вода, амбасадорот директно вклучен во изборите!

Поврзано

САРАЈ ИМА 41 ЗAРAЗEН СО КOРOНAВИРУC: Градоначалникот Беџети бара масовно тecтирaњe и почитување на мepкитe

Општина Сарај има 41 заразен од коронавирус. Ова го откри градоначалникот на оваа општина Блерим Беџети на денешната прес-конференција. „До...

СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ ЗА БEЗБEДНОCТ: Вoнрeдна cоcтојбa уште две недели?

Вонредната состојба ќе се продолжи за уште две недели. Покрај оваа одлука на Седницата на Советот за безбедност ќе се...

ЖAЛОCНO: Пoчинa десетмесечното бебе кое со кoмпликaции од Koвид-19 итнo беше испратено во Швајцарија

Швајцарските здравствени власти потврдија прва смрт на дете од ковид-19. Бебето кое починало од можни компликации од инфекција на...

Американскиот амбасадор во земјава, Џес Бејли во текот на целиот избирачки ден можеше да се забележи по избирачки места низ општините Кисела Вода и Гази Баба, каде што има втор круг. Овие фотографии на кои Бејли е сликан со активисти на СДСМ, покажуваат дека американскиот амбасадор директно е вклучен во изборниот процес.

Дискутабилно е што бара амбасадор на странска држава на избирачки места на ден на избори кога тоа е надвор од неговиот делокруг  на работа и цел за која е акредитиран, но и во целосна спротивност со Виенската конвенција за дипломатски односи (ВКДО) која го регулира делокругот на овластувања кои може да ги има еден акредитиран шеф на дипломатска мисија.

 

Имено според член 3 од ВКДО се регулирани функциите нна дипломатските  претставници.

Шетањето по избирачки места на ден на избори во државата каде е акредитиран амбасадорот не спаѓа во делокругот на надлежности на истиот и не е предвидено со мегународните прописи.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести