Беџети: Останувам на ставот од 2014-тата дека Влада треба да формираат победничките партии

Поврзано

АКТИВИСТОТ БЛАГОЈЧО ГОРГИЕВ: Правдата не е донесена, Заев лaже и не ги исполни ветувањата

Граѓанскиот активист Благојчо Горгиев, кој беше дел од Шарената peволуција во „Што не е јасно“ на Алфа истакна...

ФИЛИПЧЕ: Градинките ќе се отворат на 15 јуни

Терминот во кој што може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни, бидејќи до тогаш ќе...

МЕРКИТЕ ЌЕ ВАЖАТ И НАРЕДНАТА ГОДИНА?: Филипче порача граѓаните да се навикнат на маските и држењето растојание

Министерот за здравство, Венко Филипче во вечерашното гостување на телевизија Телма прeдупреди дека граѓаните уште долго време ќе мора...

Треба да се почитува волјата на мнозинството граѓани кои гласале на изборите,но само во албанскиот,а не и во македонскиот политички блок.

vnjfceds

Може ли ваков заклучок да се изведе од неконзистентноста во ставовите на дел од интелектуалците албанци за тоа кој треба да ја формира новата влада.Имајќи ги предвид нивните размислувања во 2014 и сегашните.

Џевдет Хајредини, Исмет Рамадани, Насер Зибери, Мерсел Биљали, Вулнет Амети и Алберт Муслиу се меѓу албанските интелектуалци кои се потѕпишани на апелот со кој на ДУИ му се препорачува да не коалицира со ВМРО-ДПМНЕ иако за оваа партија на изборите гласаа 455 000 граѓани.

Огромен дел од гласовите што ги има добиено ВМРО-ДПМНЕ се некредибилни и нелегитимни, оти се обезбедени не по заслуга, туку со понижување, со измами и со заплашување на гласачите од другите етникуми во државата со Албанците, работа кое длабоко има допрено во душата на секој Албанец

Сепак дел од нив во 2014 не размислува ана ист начин во ситуација когаа ВМРО-ДПМНЕ беше во позиција комотно да го избере партнерот од албанскиот политички блок бидејќи имаше мнозинство во парламентот. Овие претставници на албанската заедница сметаа дека мора да се почитува воњата на мнозинството гласачи албанци и ВМРО-ДПМНЕ да коалицира со ДУИ.

ВМРО-ДПМНЕ како најголема победничка партија на која според Уставот и важечките закони ќе и припадне мандатот за формирање на новата Влада, почитувајќи ја веќе изградената практика, се очекува да повика и политичка партија која ги претставува Албанците во формирањето на Владата. Ако Албанците ја немаат во власта партијата за која како мнозинството се определени, тие всушност остануваат без најосновниот определувач на својата политичка волја.

Ја предупредуваа и ДПА да не преговара бидејќи тоа би било на штета на албанците.

Еден од потписниците на апелот Насер Зибери тогаш изјави дека е непримерно да се создава парламентарно мнозинство без партијата која кај албанските гласачи го има мнозинството.

Според пишувањата на повеќе медиуми единствен кој останал на ставот од 2014 е Абдулменаф Беџети кој смета дека коалицијата треба да биде направена од победничките партии во македонскиот и албанскиот политички блок. Тој тоа го потврдува и во изјава за порталот тетова сот.

Останувам на тој став. Мислам дека денеска не може да се направи таа споредба само со бројот на мандатите или бројот на гласови кои структури прават повеќе од 50% на албанските гласови со право на легитимитет и во духот на принципите и демократијата? Ваквото сметање за жал го комплицираат и албанските гласови за македонските партии, кои со сигурност не знае колку се.

Во јавноста зад менувањето на ставовите на албанските интелектуалци се препознава и сценарио на СОРОС,СДСМ и БЕСА.

 

 

Актуелно

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна институција. Заразената вработена имала контакт...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

Повеќе вести