January 24, 2021, 4:09 am

Бидејќи белите фигури го прават првиот потег, Австралиска корпорација шахот го смета за рacиcтичкa игра

Поврзано

Конте зapaбoти цpвeн кapтон: Тренерот на “Интер” ce иcклyчи и му yпaти “coчни збopoви” кoн cyдиjaтa

Интер не успеа да го победи Удинезе и не го искористи најдобро поразот на Милан од Аталанта, а на...

Никако да им тргне: Ракометарите претрпеа уште еден поpaз

Македонската ракометна репрезентација го претрпе вториот пораз во главната фаза на Светското првенство, откако попладнево загуби убедливо од Русија...

Бpaвo мajcтоpe: Роналдо cтaнa нajдoбap cтpeлeц вo иcтopиjaтa нa фyдбaлoт

Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо синоќа постигна гол против Наполи (2:0) во Суперкупот на Италија. Овој погодок беше 760....
- Advertisement -

Австралиската радиодифузна корпорација („ABC“) спроведе истрага во која заклучи дека шахот е расистичка игра. Анкетарите на корпорацијата ги прашаа играчите: „Дали шахот е расистичка игра бидејќи секогаш тој што игра со бели фигури има предност?“

Еден од поранешните австралиски шахисти, Џон Адамс, ја критикуваше компанијата на својот Твитер.

– Само што добив повик од „АБЦ“ кои побараа коментар за шахот. Тие решија дека играта е расистичка, затоа што белите фигури секогаш стартуваат први. Сега тие бараат коментар во име на шаховскиот свет. Сакаат некој да каже дека треба да се изменат правилата! Шокиран сум што „АБЦ“ која се финансира со нашите даноци, се занимава со вакви теми, потенцира Адамс.

Latest News

Научниците потврдија: Koгa чoвeк лaжe, тoj гo имитиpa гoвopoт нa тeлoтo нa oнoj штo го лaжe

Неодамнешниот експеримент на холандски истражувачи од Универзитетот во Ротердам, кој го проучуваше влијанието врз говорот на телото и движењата,...

More Articles Like This