Бидејќи не ги задоволуваат соодветните cтaндapди, ЕУ повлече седум милиони мacки затоа што не се бeзбeдни

Поврзано

Kopoна вируcoт во Тиквешијата не стивнува, две третини од позитивните не знаат од каде се заразиле

Корона вирусот во Тиквешијата зема замав и секојдневно се регистирираат нови позитивни пациенти во изминатите три недели. Денес, до...

Клиниkaта за невpoлогија со „водич за спpaвување со невpoлошки 3aбoлувања во услови на Koвид19“

Универзитетската клиника за неврологија изготви Водич за справување со невролошки заболувања во услови на Ковид-19 пандемија, кој содржи стручни...

Kopoнавиpусот зема 523 жpтви од Македонија, се 3apазиле вкупно 11.754 лица

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица, е билансот што го регистрира вчера Министерството за...
- Advertisement -

Европската унија повлече седум милиони маски, внатре во блокот, бидејќи не ги задоволуваат безбедносните стандарди и не заштитуваат адекватно од новиот коронавирус, соопшти европскиот Одбор за внатрешен пазар и заштита на потрошувачите по одржаната седница.

Според хрватскиот европратеник Томислав Сокол, до наплив на фалсификувани заштитни маски на европскиот пазар, кои најчесто се од Кина, дошло поради „оптовареност“ на вообичаениот синџир на снабдување и големата побарувачка за заштитна медицинска опрема во последните месеци, откако со тоа почнале да се занимаваат различни сомнителни компании.

– Се плашам да помислам уште колку поминале под радарот за време на големата побарувачка на заштитна опрема, која траеше во екот на борбата против коронавирусот, нагласи Сокол.

На прашањето какви се тие маски кои не ги задоволуваат стандардите, Сокол одговори дека станува збор за производи, за кои производителот тврди дека имаат заштитен потенцијал против честици, но нивниот капацитет за филтрирање нема сертификат од соодветно европско тело.

Сопственикот на компанијата за производство на медицинска опрема „Медитекс“, Роберт Чрњевиќ истакна дека најсигурен начин е да се побара ознаката „CE“ на амбалажата, со што ќе се знае дали ги задоволува стандардите.

Сепак, најдобар начин е таквите производи да се контролираат при увозот, односно инспекцијата на граница да ги провери сите ознаки, кој го нарачал производот и дали е регистриран за продажба.

Latest News

Доктop Стојанов: Не знаеме кога ова ќе заврши, децата треба да тргнат на училиште

„Децата мора да учат зашто оваа ситуација може да потрае подoлго време. Никој точно не може да каже кога...

Директорката на ДСЗИ во 14 дневна caмоизолациja

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат доктор Ирина Бухова Сотирова е во 14-дневна самоизолација поради контакт со близок член на семејството, кој е...

(Во живо) Беjрут како вoeна зона, Либанците втор ден на улица

Во Бејрут, втор ден по ред, демонстранти се собираат на протест, притоа фрлајќи камења кон безбедносните сили кои го блокираа патот до зградата на...

Вице Заев најавува тyжбa пpoтив ВМРО-ДПМНЕ

Вице Заев се огласи по денешните обвинувања на ВМРО-ДПМНЕ. По кој знае кој пат ВМРО-ДПМНЕ покажува колку се далеку од етиката, професионалноста и моралот и...

Јовановиќ: Одлуката за поскапување на струја е политичкa

„Објаснувањето што беше кажано од Регулаторна мене ми е прилично несмасно. Практично не можам да поверувам дека може да се покачи цена на струја...

More Articles Like This