БИЗАРНА ТРАДИЦИЈА: Во средновековна Англија луѓето им ги сечеле главите на мртвите

Поврзано

ЗАБАВА(Видео) Неверојатна сцена: Орел грабна ајкула

Посетителите на плажа во Јужна Каролина присуствувале на речиси неверојатен настан – тие виделе орел што грабнал ајкула од...

Се одлучи дека е доволно за овој живoт – Нaјплoднaтa жена на светот, која рoди 43 деца, реши дека повеќе нема да рaѓa

Мариам Набатанзи (41) од Уганда досега родила дури 43 деца, од кои на петпати четворки, четирипати на свет донела...

Поука: Водел буpен живот и имал многу пари, но на крајот од животот побарал само една работа

Кога ќе помислите дека парите се сѐ во животот, сетете се на оваа приказна… Еден богат човек бил на болничка...

Селаните од средновековна Англија, поточно во областа Јоркшир, ги распарчувале телата на своите блиски починати, за да бидат убедени и спокојни дека тие нема да воскреснат, пишува лондонски „Гардијан“.

Предците на жителите на селото Ворем Перси ги распарчувале, ги пресувале и ги гореле мртвите, стои во заклучоците од археолошките ископувања, објавени во списанието „Аркиолоџикал Саенс“. Откриени се 137 човечки коски, за коишто археолозите сметаат дека припаѓаат на десетина лица на возраст меѓу 2 и 50 г.

– Тезата за горењето и распарчувањето на тела во Ворем Перси е извршувано со цел – да се спречи „будењето на мртвите“, така велат доказите, изјави археологот Сајмон Мејс.

Сепак, не дека покојните се носеле во „касапници“, но се труделе барем да ја одвојат главата од телото. Најчесто тоа се случувало со телата на оие кои важеле за „лоши“, злобни или проколнати.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести