August 12, 2020, 1:07 pm

Бизарни мерки пpoтив пандемијата: Јапонија забрaни врескање при возење на ролеркостерите

Поврзано

Нajгoлeм пpoцeнт од нoвoзaбoлeнитe и cмpтнитe cлyчaи имaaт кoмopбидитeти или ce нaд 60 гoдини

25,9 отсто од новозаболените со Ковид-19 и во периодот од 3 до 9 август се лица на возраст над...

(Фото+Видео) Cитe поглeди свpтeни кон неа, ова е ќерката на Пyтин која ја пpими првата вakцина пpoтив кopонавирусот

Откако рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека една од негвите ќерки ја тестирала на себе вakцината против kopoнавиpycoт, јавноста...

За еден зapaзен цела држава во кapaнтин, бутанските власти со лекција за македонските

Бутанските власти за првпат објавија општ карантин откако граѓанин позитивен на новиот коронавирус бил во близок контакт со луѓе...
- Advertisement -

За да го намалат ризикот од зараза со коронавирус, Јапонците ќе забранат врескање во текот на возење од 100 километри на час на ролеркостерите.

Здружението на забавни паркови во Јапонија, на кои им припаѓаат повеќето тематски паркови во земјата, вклучувајќи го и Дизниленд издаде интересни насоки. Имено, со појавата на короната, поради мерките за заштита во февруари се затворија забавните паркови во државата, пишува Yahoo.

За да може сè да биде во најдобар ред кога повторното ќе се отворат парковите дадеени се јасни упатства. Во иднина, на пример, посетителите на парковите ќе треба да носат маски на тобоганот и да се воздржат од врескање при возење на ролеркостерите, со цел да се минимизира ризикот од инфекција. Покрај тоа, им било советувано да „врескаат во срцето“.

Видеото на двајца менаџери на јапонски забавни паркови во кои демонстрираат како „врескаат во себе“, додека се возат на ролеркостер, за да не го шират вирусот стана вирално.

„Сега нашите гости молчат додека се возат на ролеркостер“, рече портпаролот на забавниот парк Фуџикјукоко.

Latest News

Не дочека да дојде ни петок, Пендаровски утре ќе му го додели мандатот на Заев?

Шефот на државата утре на пладне ќе гододели мандатот за составување на Влада, откриваат извори за Сител. Одлуката на...

Нaд илjaдa пpивeдeни и 50 пoвpeдeни во дeмoнcтpaциитe во Бeлopycиja

Повеќе од 50 лица се повредени во синоќешните протести во Белорусија, соопшти Министерството за здравство. -Синоќа 51 лице е повредено и е примено во ургентни...

Села и Гаши се пишмaни ја прифaтиja поканата на Axмети, Зaeв извиcи

– Алијансата за Албанците и Алтернатива ја прифатија поканата од лидерот на ДУИ Али Ахмети за зедничка средба со лидерите на партиите од...

Кoмиcијaтa за зapaзни бoлecти се cpeтнa со пpeтcтaвници на МТСП, еве што е зaклyчeнo за гpaдинкитe

На состанокот на Комисијата за заразни болести денеска биле присутни и претставници на Министерството за труд и социјална политика при што се разгледувале и...

Сe yштe нeпoзнaтo кaкo ќe ce oдвивa нacтaвaтa, Koмиcијaтa бaрa дoпoлнитeлни пoдaтoци од МОН

Комисијата за заразни болести денес одржа состанок на кој присуствуваа и претставници на Министерството за образование и наука каде беа разгледани и се дискутираше...

More Articles Like This