БИЗНИС ЗДЕЛКА ТЕШКА МИЛИЈАРДИ: Комерцијална Банка и Балфин Груп ќе ја купуваат албанска Тирана Банк!

Поврзано

Програмата на ВМРО ДПМНЕ е јасно издржана програма со методологија, мерки и чекори како да се постигне повисок стандард за живеење на граѓаните

Во денешната емисија „Еконмски факти“ на ТВ Алфа гостуваше претседателот на комисјата за економија при ВМРО – ДПМНЕ Дарко...

Меркел: Носам маска кога пазарувам во продавница

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека носи заштитна маска на лицето кога оди во продавница. „Ако ги почитувам правилата за...

РКЕ донесе одлука, ова се новите цени на гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ Согласно одлуката, горивата поскапуваат...

Комерцијална Банка и Албанската инвестицикса група Балфин потпишаа договор за заедничка аквизиција на албанската „Тирана Банк“ од грчката банка „Пиреја“

Според договорот, Балфин ќе го контролира управувачкиот пакет на Тирана Банк, се вели во соопштението на Комерцијална банка, лиферувано преку Македонската берза на акции. Договорот во моментот се разгледува од регулаторните органи во двете земји.

Балфин и Комерцијална Банка ќе се фокусираат на зајакнување на репутацијата на Тирана Банк, со што ќе се дозволи проширување на операциите низ Албанија.

Приеус Банк од Грција во моментот е сопственик на 96.71% од акциите во Тирана банк.

Ивестициското портфолио на Балфин груп тежи 1.4 милијарди евра, додека она на Комерцијална Банка околу 1.7 милијарди.

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести