Бил вo кoma 10 мeceци и ja „oтcпaл“ пaндeмиjaта: Ceга yштe мy e тeшko дa paзбepe штo мy ce cлyчи нa cвeтoт

Поврзано

ПЦР тecтот за kopoнавируcoт нема никаква врска со миkpoчипoBи

Манипулативен пост ја дезинформира јавноста дека со ПЦР тестовите се „чипираат“ граѓаните и на доволно јасен начин повикува...

Историска средба: Путин го покани Зеленски во Москва

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е подготвен да разговара за билатералните односи со украинскиот лидер Владимир Зеленски во...

Словачка пpoтера тројца руски дипломати

Братислава протера тројца вработени во руската амбасада, објави премиерот на Словачка, Едуард Хегер. „Словачка протера тројца руски дипломати. Во согласност...
- Advertisement -

Тинејџерот Џозеф Флавил од Велика Британија се разбудил од десетмесечна кома и не знаел ни за пандемијата на „ковид 19“, иако билј заразен со вирусот двапати за време на неговиот престој во болница.

Флавил, кој се разбуди од кома по 10 месеци, почнал да комуницира со своето семејство со насмевки и трепкање.

На 1 март 2020 година, три недели пред првпат да се воведе карантин во Велика Британија – го удрил од автомобил недалеку од неговата куќа во Татбери (Стафордшир).

Во тоа време, Џозеф се подготвувал за завршните испити на Академијата Ферерс во Бартон и бил питомец на младинскиот корпус за обука на британското воено воздухопловство.

Тој бил итно пренесен во Општата болница во Лестер, каде лежел во кома шест месеци, а потоа префрлен во Центарот за невролошка рехабилитација „Адерли Грин“ во Стоук на Трент. За тоа време, тој имал двапати ковид-19: еднаш додека бил сè уште во кома и еднаш откако се разбудил. Покрај тоа што ги отвора очите, во последните неколу недели тој е во можност да ги движи рацете и нозете.

Неговата тетка Сали Флавил Смит за британските медиуми изјави дека Џозеф не знае ништо за пандемијата, бидејќи „спиел“ скоро 10 месеци.

„Не знам од каде да започнам. Ако некој ми кажеше пред една година што ќе се случи минатата година, мислам дека не би му верувал. Не знам дали Josephозеф ќе разбере што се случи”, вели таа . Семејството на Josephозеф преку видео повик се обиде да му објасни дека тој не може да биде со него поради мерките против ширењето на Ковид-19.

“Кога е буден, се обидуваме да му објасниме дека би сакале да бидеме таму и да ја држиме за рака, но едноставно не можеме. Тој сè уште не ги разбира размерите на пандемијата”, рече Сали Флавил Смит.

Тинејџерот, кој се лекувал во општата болница во Лестер, бил префрлен во специјализиран центар за опоравување во Стоук на Трент. Почна да ги движи екстремитетите доброволно и комуницира со семејството и пријателите со трепкање и насмевка.

Пред несреќата, тој беше во одлична физичка и здравствена форма, страсно играше хокеј и крикет, сурфање на ветер и скијање. Тој требаше да ја добие наградата „Златен војвода од Единбург“ за достигнувања во спортот во Бакингемската палата.

Latest News

Рakoт на дojkа може да се лекува без xeмотерапија, покажуваат најновите истражувања

Ракот на дојка може да се лекува без хемотерапија, покажува истражувањето на меѓународен тим научници спроведено на повеќе од...

More Articles Like This