Бионтек и Фајзер плaниpaaт дa гo згoлeмaт пpoизвoдcтвoтo нa вakцини

Поврзано

Јенс Шпан: Пaтyвaњaтa вo ЕУ ќe бидaт мoжни и бeз пoтвpдa зa вakцинaциja

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан смета дека летниот одмор во рамките на Европската унија ќе биде можен и...

(Видео) Macaкap вo Рио: Нajcмpтoнocнaтa пoлициcкa akциja вo иcтopиjaтa нa Бразил – oвa ce дeтaлитe

29-тата жртва на акцијата во фавелата Жакарезињо ја лансираше оваа рација во самиот врв на најсмртоносните полициски операции во...

(Boзнeмиpyвaчкo видeo) Нajмaлку 40 зaгинaти вo ekcплoзиja вo близинa нa yчилиштe во Кабул, пoвeќe oд 50 лицa, пpeтeжнo yчeници, ce пoвpeдeни

Најмалку 40 лица загинаа во експлозија на близина на училиште во авганистанскиот главен град Кабул, соопшти Министерството за внатрешни...
- Advertisement -

Германската лабораторија „Бионтек“ соопшти дека во 2021 година планира да произведе 2,5 милијарди дози вакцини развиени во соработка со американскиот „Фајзер“, што е за 25 проценти повеќе отколку што беше најавено.

Производствениот капацитет треба да се зголеми благодарение на оптимизацијата на производствениот процес, проширувањето на производствената мрежа и одобрувањето да се добијат шест дози вакцина од едно шише, објасни компанијата во соопштението.

Заедно со својот партнер, до 23 март доставија повеќе од 200 милиони дози ширум светот.

Минатонеделната хомологација на нова фабрика во јужна Германија, во Марбург, треба да придонесе за зголемување на капацитетот. Фабриката во Марбург, на околу сто километри од Франкфурт, е втора фабрика што произведува вакцини на „Бионтек/Фајзер“ во Европа, по онаа во Пурс, Белгија.

– Вакцината, прва одобрена во САД и Европската унија, сега се користи во повеќе од 65 земји и територии. Веќе ги забележуваме првите знаци на пад на случаи со Ковида-19 и смртност во повеќе земји, изјави Угур Сахин, директор и коосновач на компанијата, со седиште во Мајнц, во западна Германија.

Тој додаде дека лабораторијата сега се фокусира на варијанти на вируси и дополнителни клинички испитувања.

„Во март започна тестирање на вакцината кај деца на возраст од 6 месеци до 12 години. „Бионтек“ има нарачки за испорака на 1,4 милијарди дози оваа година и очекува побарувачката да се зголеми“, се вели во соопштението.

Германско-американската компанија има три производствени капацитети во САД.

Европската агенција за лекови (ЕМА) неодамна одобри складирање на вакцината на температура во замрзнувач, која е повисока отколку што претходно беше потребно, што ја олеснува нејзината дистрибуција.

Latest News

Јенс Шпан: Пaтyвaњaтa вo ЕУ ќe бидaт мoжни и бeз пoтвpдa зa вakцинaциja

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан смета дека летниот одмор во рамките на Европската унија ќе биде можен и...

More Articles Like This