April 23, 2021, 11:23 am

Биткоинот пoвтopнo pacтe и ce иcкaчи нaд 16 илjaди дoлapи

Поврзано

Пpв cлyчaj нa кopoнaвиpyc пoтвpдeн нa Moнт Евepecт

Неколку недели по официјалното отворање на сезонта за искачување на Монт Еверест, беше потврден првиот случај на зараза со...

Гејтс: „Moжeмe дa видимe дeкa дoaѓa кpajoт нa пaндeмиjaтa“

Светот се немаше подготвено за пандемијата на коронавирусот ни приближно колку што требаше, оценува филантропот и основач на „Мајкрософт“,...

Hoвa cтyдиja: Eднa дoзa oд „Acтpa3eнeкa“ и „Фajзep“ знaчитeлнo ja нaмaлyвa инфekциjaтa co кopoнaвиpycoт

Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на...
- Advertisement -

Вредноста на биткоинот го проби прагот од 16.000 УСД, достигнувајќи го нивото што не е забележано од почетокот на јануари Во 2018 година, цената на оваа криптовалута според платформата Коиндеск скокна на над 16.400 долари.

Според последните достапни податоци, биткоинот го продолжи тргувањето со околу 16.435 долари, што е пораст од над 5 проценти во последните 24 часа.

Биткоин за прв пат го скрши нивото од 16 000 американски долари на 8 јануари 2018 година.

Засега нема објаснување што влијаело на неговиот скок, но се претпоставува дека една од причините е растечкиот број на компании кои се „загреале“ за дигиталните валути.

Гигантот за финансиско-технологија ПејПал минатиот месец објави дека ќе додаде нови функции што ќе им овозможат на корисниците да тргуваат со биткоини, етеруми, биткоин готовина и лајткоини.

Компанијата, исто така, планира да им дозволи на клиентите на почетокот на 2021 година да користат криптовалути за да купат стоки од 26 милиони продавачи во нивната мрежа.

Latest News

Македонски дpжaвjaнин ocyдeн и бapaн co пoтepницa yaпceн во Ќустендил

Судот во Ќустендил во Бугарија му изрече мерка притвор на Е.Н. (52) државјанин на Македонија кој е во постапка...

More Articles Like This