October 20, 2021, 4:40 pm

Биткoин гo иcтиcнyвa злaтoтo: Зajaкнyвaaт и дpyгитe кpиптoвaлyти

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Пазарот на криптовалути донесе многу возбудувања минатата недела. Интересно, најпопуларната криптовалута биткоин овој пат не беше во преден план, пишува порталот SEEbiz.

XRP блескаше на пазарот на криптовалути бидејќи нејзините адвокати постигнаа две значајни „пресвртници“ во борбата против регулаторот во САД, кој во декември поднесе тужба против XRP во врска со наводната продажба на Ripple за 1,3 милијарди долари во несигурни вредни документи.

Вредноста на XRP се зголеми за неверојатни 140 проценти во изминатата недела, а вчера чинеше 1,48 долари. По многу „неволји“, биткоинот ја проби само психолошката граница од 60 илјади долари во саботата наутро, што треба да го отвори патот за нови рекорди. Институционалните инвеститори играат сè поголема улога, а малите инвеститори влегуваат за да не го пропуштат возот. Класичен FOMO (fear of missing out) ефект. Но, дефинитивно не треба да се занемари растечката улога на биткоинот.

Во меѓувреме, етерот, втора по големина криптовалута според пазарната капитализација, се приближи до 2.200 долари, само неколку дена откако за прв пат го скрши рекордот од 2.100 долари.

„Блумберг“ пишува дека биткоинот сè повеќе го истиснува златото како инвестиција што ги штити инвеститорите од инфлација. Во време кога приносите на обврзниците растат, биткоинот исто така расте, а златото не следи таков тренд. Бидејќи инвеститорите се повеќе се плашат од инфлација, БТК не бележи рекорди и златото не се движи никаде. Приливот во средства поврзани со злато се намалува, а различните крипто-валути зајакнуваат.

За разлика од златото, чија цена се зголемува главно кога економскиот раст забавува, вредноста на биткоинот расте рака под рака со силната економска активност, кога се зголемуваат и приносите на обврзниците. Токму тоа се случува сега. Иако постојат ризици (биткоин се сруши неколку пати и падна за 80 проценти во вредност), во време на зголемена дигитализација, биткоинот стана сериозна класа за инвестиции со огромен потенцијал за понатамошен раст.

Пред сè, таа стана многу барана алтернатива на класичните валути поради нејзината ултра лабава монетарна политика чии резултати се непредвидливи.

Latest News

(Видео) Вангелов: Кондовски да одговори дали со неговите фирми врши незakoнска pekaтегоризација на возилата и со тоа ја оштeтува државата?

Христо Кондовски, наводно ќе одел да се сретне со граѓаните. Сметаме дека тоа е одлична можност, можност за Христо...

More Articles Like This