БЛИСКА СРЕДБА СО АСТЕРОИД: На 1.септември, астероид ќе помине близу Земјата!

Поврзано

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

(Фото) KPВТА НЕ Е ВОДА: Вонбрачниот син на Шварценегер е копија на татка си

Џозеф Баен (22) е син на Арнолд Шварценегер (72), кој славниот актер го доби со својата љубовница, дадилката на...

ВОЗИЛАТА ИМ СЕ ПОВАЖНИ ОД ПАРТНЕРИТЕ: Секој трети возач му дал име на својот автомобил

Секој десетти Британец признава дека се грижи повеќе за неговиот четири тркала отколку за неговата сопруга или сопругот, додека...

На 1.септември на оддалеченост од повеќе од седум милиони километри ќе помине астероид со пречник од скоро пет километри

Астероидот е наречен 3122 Флоренс, по Флоренс Најтингејл, основач на модерната блоничарска служба, а ова ќе биде најголемо небеско тело кое ќе и се приближи на Земјата од деведесетите години на минатиот век, кога НАСА започна да слди вакви феномени.

„Иако многу познати астероиди поминаа поблиску до Земјата отколку што ќе пројде Флоренс на 1.септемвр, сите беа помали“, рекол менаџерот на НАСА Центарот за истражување на објекти во близина на Земјата (ЦЕНОС) Поч Чодас на почетокот на месецот во Пасадена, Калифорнија.

Астероидот чиј пречник се проценува на околу 4.34км би можел да има глобално влијание ако ја погоди Земјата, иако тоа, секако не се очекува. Наредниот објект кој би можел да помине толку блиску не се очекува пред 2.500 година.

Научниците ќе можат да ги користат антените Аресибо и Годстоун од површината на Земјата за да го проучуваат астероидот додека поминува, а неговата големина и движење кон соѕвездијата Делфин, Водолија, Јарец и Риби, аматерите астрономи исто така ќе имаат можност да го гледаат.

Актуелно

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

Повеќе вести