БОГДАН ИЛИЕВСКИ: ВМРО е идеја, а идеите се отпорни и на кypшyми и на бecилки и на политички пpoгони

Поврзано

Коронавирусот ја одложи Галичката свадба, наместо на Петровден ќе се одржи на Пресвета Богородица

Месната заедница Галичник објави дека поради предизвикот со коронавирус, и во интерес на заштита на јавното здравје како врвен...

Дијаспората со поддршка за ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на Задграничниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Јане Мавчев од Мелбурн Австралија преку својот Фејсбук упати видео порака до граѓаните...

Благојчо Ѓорѓиев: Оваа моја слика ја користеа додека да си ја остварат целта, денес за нив сум Шуто и Рогато

„Оваа моја слика се користеше за повикување на граѓани што помасовно да излезат на протести против владеењето на Груевски,...

ВМРО не е објект, мал месен комитет или голем централен штаб. Не е еден човек. Не е ни 1, 10, 20, 2000 луѓе со одредени титулари и одговорности во одреден период. Не е функција, не е столче, фотелја, патики излижани од чекорење по асфалт. Не е отскочна даска, не е биро за вработување, ниту пак е носител на црни дамки или табло на кое други ќе лепат етикети.

ВМРО е идеја. Благородна. Предилинденска, национална, патриотска, интелектуална, прогресивна. А идеите се отпорни на се. И на кypшyми и на бecилки, и на монтирани процеси и политички прогони. Отпорни се на векови, на империи, на сите малодушни минливи трње, кои секогаш ги има, на патот до ѕвездите, каде што припаѓаат сите благородни идеи.

ВМРО е ДНК на македонизмот. Секогаш било, секогаш ќе биде. ВМРО е Организацијата на народот на Република Македонија. На сите луѓе кои живееле и живеат за и во оваа земја.

Среќен 29-ти роденден! Да живее ВМРО-ДПМНЕ, да живее Република Македонија!

ВМРО не е објект, мал месен комитет или голем централен штаб. Не е еден човек. Не е ни 1, 10, 20, 2000 луѓе со одредени…

Julkaissut Богдан Илиевски Sunnuntaina 16. kesäkuuta 2019

Актуелно

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

Повеќе вести