БОРБА ПРОТИВ ИСИС?: Американската авијација нападна сириско село

  • June 5, 2018
  • Коментари

Авијација на меѓународната коалиција која ја предводат Соединетите Американски Држави нападнаа село во провинцијата Ел Хасаки во североисточниот дел на Сирија, пренесува Национална агенција САНА.

Најмалку десет лица се убиени при нападот, вклучително и жени и деца.

“Авиони на меѓународната коалиција ги гранатираа домовите на жителите на селото Јазеа, северно од Дашиш”, објави агенцијата, цитирајќи локални извори.

Државниот имот претрпел значителна штета.

Според сириските демократски сили кои соработуваат со САД, нивните одреди ја ослободуваат областа Дашиш од преостанатите терористи на ДАЕШ.

Во изминатите неколку месеци, САНА извести неколку пати за смртта на цивили во нападите на американската коалиција.

Така, на 2 мај, беше објавено дека 25 лица загинаа во нападот на селото Ел Фадил и десет дена подоцна, коалицијата бомбардираше две села во провинцијата Ел Хасеки, кога беа убиени 17 лица. На почетокот на јуни, селото Диб Хадад беше бомбардирано, а осум лица загинаа.

Претходно «
Следно »