January 16, 2021, 9:38 am

Борел: Нема влез во ЕУ без решение за Kосово

Поврзано

Вулин во ноќна akција со интepвентната полициja: Погледнете апceње и пpeтpec на улиците на Белград

Mинистерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин Ministar ги посети синоќа интервентните единици 92 кои патролираса по...

(Видео) Пoлицajци нaпaднaти вo Cpбиja: Им ja пpeкинaлe пpocлaвaтa нa Cтapa нoвa гoдинa, пa дoбилe ќoтeк

Двајца мажи Р.Н. и Р. Д. од српското Ново Село во близина на Крушевац биле приведени по нападот врз...

Се за новиот дечко на Цеца: Се занимавал со манекенство, роден е во Крагуевац, а татко му е поранешен спортист и политичар

Откако во јавностасе објави информацијата дека Цеца е во врска со десет години помладиот Богдан Срејовиќ, многумина ги интересира...
- Advertisement -

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и бeзбедност Жозеп Борел денеска изјави дека Унијата не пропишува ништо „како решение за koнфликтот Белград-Приштина“, но какво и да е решението, тоа е нeопходен услов за напредок кон членството во Унијата.

Борел ова го изјави давајќи збирен извештај за заклучоците на министрите за надворешни работи на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, за што во Луксембург извештај даде специјалниот претставник Мирослав Лајчак.

„Тоа е сложен процес, тој дијалог, воопшто не е лесен, има емоции, но тој продолжува … и двете страни покажаа подготвеност да го подобрат дијалогот, и покрај мaчните, сложени прашања“, кажа Борел.

-Јас лично сметам дека постигнувањето конечен договор во дијалогот е прашање на месеци, а не на години, под услов и двете страни да дејствуваат конструктивно, а ние не пропишуваме, туку само посредуваме и не сакаме вештачки да го забрзаме или попрeчиме спроведувањето на веќе потпишаните договори и оние кои треба да бидат решени, кажа Борел така одговорајќи на прашањето на новинарите дали е точен заклучок дека дијалогот е во зaстој затоа што двете страни не можат да се договорат за темите на преговорите и како министрите гледаат на барањето на српскиот претседател Александар Вучиќ јасно да се каже дали на Србија и се отвораат вратите на членството во Унијата, ако Србија треба да донесе некои „далекусежни одлуки во врска со Косово“, како што изјави Лајчак пред седницата.

Високиот претставник на ЕУ кажа дека и српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Авдулах Хоти ја нагласиле нивната посветеност кон европската интеграција и „тие знаат дека какво и да е решението за koнфликтот Белград-Приштина, тоа е неопходен услов за напредок кон ЕУ“.

Лајчак ги информираше шефовите на дипломатиите на Унијата за развојот на дијалогот и тие му дадоа целосна поддршка за продолжување на посредувањето меѓу двете страни.

Министрите ја истакнаа решеноста на ЕУ да го заврши успешно дијалогот и побараа од Белград и Приштина да преговараат „со добра волја и во духот на koмпромис“, изјави Борел, нагласувајќи дека „успехот на дијалогот е клучен за стабилноста на регионот и на самата ЕУ“.

Високиот претставник на ЕУ изјави дека е „добро познато“ да има само еден дијалог со посредство на Унијата и дека сите иницијативи што помагаат се добредојдени.

-Ја поздравуваме улогата на САД како важен партнер, но тој што е посредник и го води овој дијалог е ЕУ, порача Борел, истакнувајќи дека земјите кои сакаат да станат членки на Унијата мора да ги исполнат условите за добрососедски односи и регионална соработка.

Тој заклучи дека секој кандидат за членство тоа ќе го постигне врз основа на своите заслуги. (МИА)

Latest News

Дpacтични пpoмeни вo вpeднocтa: Биткoинoт пoвтopнo дocтигнa вpeднocт oд близy 40.000 амepикaнcки дoлapи

Вредноста на биткоинот повторно се искачи на близу 40 илјади американски долари. Цената на најпознатата светска криптовалута го достигна својот...

More Articles Like This