Борел пpeдупpедува: Односите со Русија допрва ќе се влошyвaaт

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Тесната соработка со Русија е далечна перспектива и ЕУ треба да се подготви за понатамошно влошување на односите со Москва, рече во средата (16-ти јуни) главниот дипломат на ЕУ Жозеф Борел презентирајќи го предлогот на Комисијата за нова стратегија за односите меѓу ЕУ и Русија.

Откривањето на стратегијата на ЕУ за Русија се случи по консултациите на американскиот претседател Џо Бајден со европските сојузници претходно оваа недела додека тој седеше со рускиот претседател Владимир Путин на жестоко очекуваната средба во Швајцарија.

Според весникот на 14 страници, за кој ќе дискутираат лидерите на ЕУ за време на нивниот самит следната недела, Москва е „клучен стратешки предизвик“ затоа што сака да се меша и да ги дестабилизира земјите членки, како и соседните земји.
Пристапот на Брисел треба да биде потиснување, ограничување и соработка со Москва, рече Борел.
Врските со Москва го достигнаа дното откако ЕУ воведе санкции во врска со апсењето на критичарот на Кремљ, Алексеј Навални и руските власти возвратија со таргетирање на официјални лица во Брисел, како и по обвинувањата на Чешка дека руското воено разузнавање е одговорно за две експлозии на депонија во 2014 година.

Извештајот од средата има за цел да купи време до самитот на ЕУ на 24-25 јуни, кога може да се претстави сеопфатен пристап кон Москва, иако водачите велат дека ќе биде тешко да се договориме за заеднички став меѓу ЕУ 27.

Во мај, лидерите на ЕУ му дадоа задача на Борел да подготви извештај за Русија, сличен на оној презентиран во март за Турција, кој подетално ги изнесе потенцијалните чекори кон Анкара за влошување на врските, вклучително и санкции.

Борел рече дека намерниот избор на политика на руската влада во последните години создаде негативна спирала во нашите односи и предупреди дека ЕУ треба да биде реална и да се подготви за понатамошно опаѓање на нашите односи со Русија, кои се во право сега на најниско ниво.

„Влошувањето на односите засега е најверојатен изглед“, додаде тој.

Во моментов, постојат пет принципи што ја регулираат политиката на ЕУ во однос на Русија: целосно спроведување на договорите од Минск; поблиски врски со поранешните советски соседи на Русија; зајакнување на отпорноста на ЕУ кон руските закани; селективен ангажман со Русија за одредени прашања како што се контратероризам; и поддршка за контакти меѓу луѓето.

Покрај тоа, ЕУ има намера да се спротивстави на кршењето на човековите права и постојаното кршење на меѓународното право во Украина, Грузија и на други места.

За ова, Комисијата има намера да ги ограничи обидите на Русија да ги поткопа интересите на ЕУ и предложи блокот да стане поотпорен и да ги зајакне своите алатки со цел да одговори на малигните дејства на повсистематски и на здружен начин.

Ова исто така би вклучувало поблиска координација со истомисленици како што се НАТО и Г7, како и со источните партнери – Ерменија, Азербејџан, Белорусија, Грузија, Молдавија и Украина – преку договори за асоцијација на ЕУ, други трговски договори и продолжување на „важните финансиска поддршка”.

Стратешкиот документ нагласува дека ЕУ цврсто го отфрла руското барање за привилегирана сфера на влијание над тие соседни земји.

Во исто време, ЕУ има намера да ја ангажира Русија за неколку клучни предизвици, вклучително и климатските промени, борба против пандемијата и јавното здравство.

„Време и повторно, ЕУ демонстрираше единство и покрај обидите на Русија да не подели“, рече Борел. „Ова единство останува наше најголемо богатство и треба да биде уште поцврсто“.

Latest News

Вучиќ: Србија e пoдгoтвeнa дa ги пpaти cвoитe хeликoптepи зa гaceњe нa пoжapитe вo Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија е подготвена да ги испрати своите хеликоптери за гасење пожари доколку Скопје...

More Articles Like This