September 26, 2020, 9:08 am

Борисов ги излaжa демонcтpaнтите: Владата останува до крајот на мандатот, полициjaта им ги cpyши камповите

Поврзано

Невреме во Црна Гора, некои градови се под вода

Силно невреме ја погоди Црна Гора. Котор и Тиват се под вода, а дождот создал проблеми во Цетиње. Силен дожд,...

Каракачанов со нова пpoвокација: Азбуката ја направија тројца нeдooбразовани наставници од Бугарија

Северна Македонија има намера да создаде нов македонски идентитет kpaдејќи ја бугарската историја, рече бугарскиот вицепремиер и министер за...

Ветерани на ОВК го блokираа седиштето на организацијата и фpлаа шишиња кон припaдниците на ЕУЛЕКС

Припадници на Организацијата на воени ветeрани на Оcлободителната војcка на Косово (ОВВ-ОВК) ја блokираа попладнево улицата „УЧК“, каде што...
- Advertisement -

Синоќа, во раните ноќни часови, бугарската полиција и жандармерија ги сруши и отстрани камповите на демонстрантите во Софија и другите бугарски градови, кои ги блокираа главните сообраќајни точки, во знак на протест против кабинетот на премиерот Бојко Борисов и барањето оставка на Владата и главниот обвинител Иван Гешев, јавуваат медиумите.

Полицијата ги повикала демонстраснтите да ги пренесат поставените шатори од улиците на тротоарите, а оние кои одбиле да го сторат тоа, 12 до 14 лица, биле приведени, а потоа дел и ослободени. Останатите ќе бидат ослободени, откако ќе им бидат подготвени и врачени акти за непочитување на полициски наредби.

Главниот полициски комесар Тони Тодоров на утринскиот брифинг со новинарите изјави дека при спроведувањето на акцијата не било применето насилство

Физичка сила е употребена само против едно лице на Орлов мост, но во границите на нашите овластувања, изјави Тодоров.
Тој додаде дека во иднина нема да биде дозволено блокирање на крстосниците, што го блокира сообраќајот и движењето на граѓаните.

Одлуката за отстранување на блокадите била донесена на последната седница на владејачкиот коалиционен совет. Но, индикативно е што одлуките не ги соопшти премиерот Бојко Борисов, туку неговиот коалиционен партнер Валери Симеонов.

Симеонов соопшти и дека Борисов нема да поднесе оставка на премиерската позиција и оти владата ќе го заврши својот мандат.

Ова, пак, е спротивно од тоа што Борисов го соопшти за време на партиската конференција на владејачката ГЕРБ дека е подготвен да поднесе оставка за да не дојде до продлабочување на политичката криза во земјата.

Latest News

(ВИДЕО) Невиден спектакл и баклијада на Тумбе Кафе: 35 години Чкембари

Невиден спектакл и баклијада на Тумбе Кафе 35 години Чкембари

Beчepвa „Бeлa нoќ“ вo Cкoпje

Вечерва, по 16. пат, во Скопје ќе се одржи културната манифестација „Бела ноќ“. Една недела порано од вообичаеното на 10 локации (паркингот пред СРЦ Борис...

Божја волја: Од “уловена” икона на рибарот Томе до Манастир Рожденство на Пресвета Богородица

Легенди, народни верувања, раскажувања. Многу од нив сеуште се меѓу народот и истите од колено на колено се прераскажуваат. Ова раскажување е интересна случка...

Пoceбeн peжим на cooбpaќaj вo Скопје yтpe

На 27.09.2020 (недела) со почеток во 09.45 часот, во организација на Здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“ од Скопје, ќе се одржи...

Caнкциoниpaни 210 вoзaчи во Скопје, 81 за пpeчeкopeнa бpзинa и 23 мoтoциклиcти

Во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот на територијата на град Скопје, полицијата вчера изрече вкупно 210 санкции, меѓу кои...

More Articles Like This