September 22, 2020, 2:43 pm

Босански министер пoчинa од Koвид-19

Поврзано

Каракачанов понуди ocтавка, се пpeмисли и ја повлeчe, па пак се пpeмисли

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов повторно го уреди својот пост на социјалната мрежа Фејсбук и го...

Пaникa во Штип: Heкoлкy paбoтници ce зapaзилe co кopoнaвиpycот вo кoнфeкциja

Една штипска конфекција е затворена по појава на пет позитивни случаи меѓу работниците и со симптоми на коронавирусот. Конфекцијата...

СЗО: Бpojот на нoвoзapaзeни со Koвид-19 зa eднa нeдeлa ce згoлeми зa peчиcи двa милиoнa

Бројот на новозаболени од Ковид-19 во светот во периодот од 14 до 20 септември забележа раст од речиси два...
- Advertisement -

Министерот за заштита на правата на борците на Федерацијата на БиХ, Салко Букваревиќ, утрово починал на Клиниката за болести на белите дробови на Клиничкиот центар во Сараево, пренесуваат српските медиуми.

Тој пред десет дена бил сместен во болница поради влошената здравствена состојба, по што му бил потврден позититен тест на корона вирус.

Неговата здравствена состојба се влошила во понеделникот со отежнато дишење.

Претходните денови дишел со помош на кислород, но тоа не било доволно поради силното воспаление на белите дробови, и затоа во вторникот бил приклучен на респиратор.

Букваревиќ е роден во 1967 година во Калесиј. Бил вонреден професор на Рударско-геолошкиот факултет во Тузла.

Од 2015 година бил на функција министер за заштита на правата на борците во владата на ФБиХ.

Latest News

Мисајловски: Во дpжaвaтa никoj нe знae нa кoj нaчин yчeницитe ќe cлeдaт нacтaвa

Владо Мисајловски, пратеник во Собранието на денешната собраниска седница рече дека сакал да се обрати на замениците министри, но...

Бектеши им порача на новинарите да научат албански

Министерот за економија Крешник Бектеши денешната прес-конференција ја започна на албански јазик, а потоа на македонски, како што рече „од почит кон најголемиот етникум“....

Ce cpyши мoќниoт pycки вoeн aвиoн Cy-30

Воен авион Су-30 се урна во регионот Твер во Русија, објави прес-службата на Западниот воен округ. „На 22 септември, авион Су-30 на Западниот воен округ...

Протоколот за едукативните центри денеска на Влада, за игротеките готов до следниот состанок на Комисијата

Протоколите за работа на едукативните центри ќе бидат разгледани на денешната владина седница, а протоколот за игротеките се очекува да биде готов до следниот...

Каракачанов понуди ocтавка, се пpeмисли и ја повлeчe, па пак се пpeмисли

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов повторно го уреди својот пост на социјалната мрежа Фејсбук и го врати делот кој го избриша...

More Articles Like This