September 24, 2021, 8:26 pm

Бочварски пoдлeгнa и пpизнa дeкa мнoгy пaтиштa cè yштe тaпкaат и нe ce изгpaдeни

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

На прашањето на Синиша Ивановски, претседател на Комисија за инфраструктура, урбанизам и транспорт на ВМРО-ДПМНЕ, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски подлегна и призна дека многу патишта сè уште тапкаат и не се изградени.

-Како, како држава ќе направите механизам да исконтролирате со кои количини ќе ги проектира „Бехтил и Енка“ патиштата и делниците што сами ќе ги изведуваат“, праша Ивановски, а Бочварски одговори во емисијата „Жешко политичко лето“.

Бочварски на ова прашање одговори дека се дава простор на истата компанија да проектира и да гради за да не се случува потоа судири на изведувач и проектант.

Бочварски призна дека многу патишта уште не се завршени иако досега требало да се завршат.

„На крајот од денот имаме проектирани патишта кои што се проектирале во 2002 година, а денеска се уште се градат“, рече Бочварски.

Latest News

Cилен зeмјотрес ја погoди Алјаска

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди градот Еидак во сојузната држава Алјаска, објави...

More Articles Like This