Бојко Борисов нема да биде премиер во новата влада

Поврзано

Pama: JaHша одамна ми покажа мапа со пpoменети граници на 3aпаден Балkaн

Рама вели дека постои мапа во врска со промената на границите на земјите од регионот на Западен Балкан. Тој...

Африм Исмаиловиќ побарал азил, Косово не одговара на барањето за ekcтрадиција

Иако македонските власти дале гаранции дека на Африм Исмаиловиќ, осуден на доживотен затвор во процесот „Монструм“ за петкратното убиство...

HeBoља во паниka: На стадионот во Хумска пронајдена ДHK на една од жр твите

Во криминалната група на Веља Невоља и Марко Миљковиќ наречен Месар, завладела паника. Биле сигурни дека нема да бидат обезбедени...
- Advertisement -

Партијата ГЕРБ на Бојко Борисов, која победи на парламентарните избори во Бугарија, ќе предложи влада, според уставот на земјата, за што ќе побара поддршка од парламентот од другите партии во Националното собрание, изјави за бТВ министерката за труд и социјална политика Деница Сачева.
Како што јави дописникот на МИА од Софија, доколку ГЕРБ не ја добие потребната парламентарна поддршка, партијата ќе го врати мандатот. Министерката Сачева рече дека ГЕРБ сè уште нема име за премиер. Таа коментираше дека не знае дали Бојко Борисов ќе биде кандидат за премиер во новоизбраниот бугарски парламент.
Деница Сачева потсети дека Бојко Борисов постојано изјавуваше дека е подготвен да поднесе оставка и да остане само лидер на ГЕРБ. Коалицијата против ГЕРБ е начин да се стави Бугарија во хаос и не случајно, според неа, не е преземена одговорност веќе неколку дена.

„Не очекуваат сериозни одлуки – Планот за одржливост и развој мора да се достави до Европската комисија до 30 април, буџетот треба да се ажурира, епидемиската состојба завршува на 30 април и следната влада мора да одлучи дали ќе се отвори, дали ќе затворам и како ќе продолжат мерките за справување со Ковид-19 “.

Деница Сачева, рече Бојко Борисов дека ГЕРБ ќе ја поддржи на парламентарно ниво владата на втората политичка сила „Има таков народ“ од Слави Трифонов и рече дека ќе бидат номинирани 10 пратеници кои ќе го поддржат.

Извор:МИА

Latest News

(Видео) Силен зeмјотрeс од 5,9 степени кај нykлeaрните елeктрани во Иран

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер, утрово го погоди јужниот дел на Иран. Епицентарот бил во провинцијата Бусхер...

More Articles Like This