МАКЕДОНИЈА ИМА БРИЛИЈАНТНИ УМОВИ НА КОИ МОЖЕ ДА СЕ ГОРДЕЕ: Ана Марија Атанасовска освои второ место на Светскиот шампионат во Мајкрософт Офис во Њујорк

Поврзано

ДОБРИ ВЕСТИ: Ниту еден зaрaзeн од кoрoнaвиpyc меѓу вработените во градинките од овие четири општини

Нема ниту еден позитивен на коронавирусот од вработените во детските градинки во Прилеп, Кривогаштани, Крушево и во Македонски Брод,...

ДЕНЕШНАТА СОСТОЈБА НА KOВИД-19 ВО МАКЕДОНИЈА: Над 60 нови случаи со кoрoнaвиpyc, еден пoчинaт

Повеќе од 60 нови случаи со Ковид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа во државава, а еден пациент е...

ВЛАДАТА ЗАКАЖА СЕДНИЦА: Ќе се усвојуваат мepкитe од состанокот на Главниот кpизeн штaб

Владата денеска со почеток во 14:00 часот, ќе ја одржи 60-тата седница преку видео-конференциска врска со повеќе точки на...

Младата Ана Марија Атанасовска освои второ место на светскиот Microsoft Office Specialist натпревар кој оваа година се одржа во Њујорк, САД. Таа се натпреваруваше во категоријата Microsoft PowerPoint 2013.

Во конкуренција со учесници од повеќе од 120 земји во светот, Ана Марија го освои највисокото место што досега го постигнал македонски претставник на натпреварот.

Учесниците се натпреваруваа во повеќе категории поделени според програмите на Мајкрософт Офис – PowerPoint, Excel и Word.

Таа на крајот од мај беше избрана за национален претставник, по финалето на државниот натпревар кој се одржа во Скопје, а на кој учествуваа најдобрите 40 млади од речиси 700 пријавени лица.

Но, денеска во Њујорк беше и доделувањето на наградите од Adobe Certified Associate натпреварот. Како наш претставник беше Сара Мисајловска. Целта на овој натпревар беше да ги тестира вештините за дизајнирање на учесниците преку програмите Adobe Photoshop, Illustrator и InDesign.

Сара Мисајловска

Натпреварот за Microsoft Office Specialist во нашата држава се одржува веќе четврти пат по ред, додека за Adobe Certified Associate е вторпат.

Идејата на овие натпревари е да се поттикне дигиталната писменост меѓу младите.

Организатори на националните турнири беа Certiadria, Семос Едукација и Стопанска банка, во соработка со Град Скопје.

Join us now for the 2019 #MOSWC Awards Ceremony!

Julkaissut Certiport Tiistaina 30. heinäkuuta 2019

Актуелно

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

Повеќе вести