Бразил започна со производство на руската вакцина

Поврзано

Затоа паѓаат бројките: Затворени пунктовите за тeстирање бидејќи немаат тeстови

Од средата затворени се три пунктови за брзо тестирање на коронавирус во поликлиниките низ Скопје. Причината за ваквата одлука...

Во Кичево пpeкината вaкцинацијата поради недостиг на вакцини

Граѓаните на Кичево на возраст од 73 и 74 години кои се на ред за имунизација, поради недостиг од...

Поради еден зарaзен Австралија стави во kapaнтин цел град

Главниот град на Западна Австралија, Перт, и блискиот регион Пил ќе влезат во брза, тридневна блокада од петок на...
- Advertisement -

Една од водечките бразилски фармацевтски компании „Униао Квимика“ го започна процесот на производство на руската вакцина против корона вирусот „Спутник Ве“ (Спутник В).

Како што е наведено на официјалниот Твитер профил на руската вакцина, целата потребна документација за производство на овој препарат ја испратил рускиот фонд за директни инвестиции до една бразилска фармацевтска компанија.

Се очекува оваа бразилска компанија, во соработка со Рускиот фонд за директни инвестиции, наскоро да достави барање до властите со цел итно да се одобри примената на вакцината врз граѓаните.

Вакцината „Спутник ве“, произведена од Институтот за научно истражување „Гамалеја“ во соработка со Рускиот фонд за директни инвестиции, на 11 август доби потврда за регистрација од руското Министерство за здравство , со што стана првата регистрирана вакцина против вирусот корона во светот.

Latest News

Лоши вeсти од Гpциja: Потвpдeнa индиcкaта мyтaциja на кopoнавиpycот

Во градот Патра во Грција е регистриран прв случај на видот „Β.1.617“, односно мутацијата на корона вирусот што преовладува...

More Articles Like This