November 30, 2021, 9:45 pm

Братчињата кои му порачаа „Никогаш Северна“ на Пендаровски, денес не го дочекаа

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Двете братчиња по потекло од селото Галичник кои на Петровден на Галичка свадба на претседателот Пендаровски и неговата сопруга им скандираа “Никогаш Северна само Македонија”, денеска го вееја знамето со сонцето од Кутлеш и на Мечкин Камен, пренесува Експрес.

Но како што предходно најави на историската локација го немаше претседателот Пендаровски кој рече дека не сака да се соочува со клетви и навреди и затоа нема да држи говор таму каде што секогаш лидерите на македонскиот народ се обраќале на Илинден.

Двете братчиња Галичанчиња денеска немаа можност да му го пренесат својот став на Пендаровски како што тоа го сторија на Петровден.

Видеото го снимил нивниот татко македонскиот активист Гоце Панговски.

Видеото погледнете го тука.

Извор: Експрес

Latest News

(Видео) Нов гаф на Бајден, никако да го погоди името на новиот сој на коронавирусот

Американскиот претседател Џо Бајден на заедничката прес-конференција со советникот за здравство во Белата куќа, Др. Ентони Фаучи, повторно изненади,...

More Articles Like This