Брза вечерна закуска: Пица пита

Поврзано

Рaжничи со пилeшкo и зеленчук

Вкусно и брзо јадење од пилешко месо. СОСТОЈКИ: Пилешки гради, пиперка, патлиџан, сол, бибер, презла, јајце, брашно. НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Пилешкото посолете го...

Вкусна летна манџа совршена за во овие топли летни денови

Во деновите кога сите бараат конзумирање на полесна храна со оглед на температурите кои ги имаме надвор ви нудиме...

Меко пилeшкo со многу зачини

Направете меко и вкусно пилешко месо. СОСТОЈКИ: 600 гр. пилешки гради, вегета, сол и бибер, црвен пипер и масло. ПОДГОТОВКА: Се прават тенки...
- Advertisement -

Израдувајте ги своите пријатели и семејството со мек и мирисен оброк, идеален за мала вечерна закуска. Омиленото јадење на многумина, за кое нема да ви треба многу време за подготовка. Мешавина од најомилените состојки во кујната, вклопени во една целина. Превскусна е додека е топла.

Состојки:

125 гр путер

2 јајца

1/2 кг брашно

2 лажици квасец

1 лажиќка сол

кечап

шунка

кашкавал

оригано

За прелив

1 чаша јогурт

2 јајца

малку млеко

Подготовка:

Путерот, јајцата, брашното, квасецот и солта замесете ги со вода. Тестото поделете го на три дела и корите развлечете ги со сукало. Потоа ставете ја секоја кора посебно на хартија за печење. Двете кори намачкајте ги со кечап, врз нив насецкајте шунка, нарендајте кашкавал и посипете ги со оригано.

Ставете ги корите една врз друга. Пред печење, тестото исечете го на коцки. Печете во загреана рерна на 200 степени додека не добие боја. Извадете ја печената пица пит аод рерната и одозгора премачкајте ја со смеса од јајца, млеко и јогурт.

Потоа вратете ја во рерна и печете уште малку, додека смесата не зарумени.

Пријатен вкус и на здравје!

Latest News

Пyкaњe ги пpeплaши членовите на Изборната комисија, пpoeктил заврши во гласачко место

На 15.07.2020 околу 22:15 часот во СВР Скопје било пријавено дека во градинка на ул.„Коста Новаковиќ“, додека се вршело...

Каракамишева бара рачно пребројување на гласовите

По сите видени небулози, крадење на гласови и други изборни криминали АПЕЛИРАМ ДО СИТЕ ПАРТИИ ВЕДНАШ да побараат од ДИК РАЧНО ПРЕБРОЈУВАЊЕ на СИТЕ...

Апасиев не планира да влегува во коалиција со Заев

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев на прес-конференција обвини за изборна кражба и најави кривични пријави против членовите на ДИК за овој, како што рече,...

Германија ќе воведе пocтрoги мepки во бopбaтa пpoтив Koвид-19

Германија планира да воведе построги мерки за спречување на коронавирусот на локално ниво и надминување на заканата од втор бран, се наведува во нацрт-договорот...

Грчева разочарана од народот: Народов без око да му трепне си ги избра истите kpиминалци, нека ви е со среќа тoнeњето

Солза Грчева од Глас за Македонија го честиташе гласањето на вчерашните предвремени парламентарни избори, посочувајќи дека граѓаните дале глас на оние кои никогаш не...

More Articles Like This