БРИСЕЛ Е ГНЕЗДО НА ШПИОНИ: Безбедносните служби предупредуваат кои локали треба да се избегнуваат!

  • February 11, 2019

Брисел е гнездо на шпиoни, особено руски и кинески, а безбеднocните служби дури предупредуваат дипломатите да избегнуваат одредени места околу институциите на ЕУ, пишува денеска германскиот весник „Велт“.

Според американското Министерство за внатрешна безбедност на Европската служба за надворешна акција (ЕЕАС), „250 200 кинески и руски шпиони кои работат во главниот град на ЕУ“, изјави европски дипломат за германскиот весник.

Дипломатите потврдија дека се предупредени да се избегнуваат некои конкретни барови, вклучувајќи и еден популарен ресторан и кафуле во близина на главната зграда на Европската комисија и на седиштето на ЕЕАС.

Како што е наведено, руски и кинески разузнавачи обично работат во амбасадите и трговски мисии во нивните земји, според Танјуг.

Весникот наведува дека во Брисел е јавна тајна дека придружбите на дипломатите во амбасадите најчесто се тајни агенти.

Во прилог на руските и кинеските, агентите од САД и Мароко се особено активни во Брисел, вели „Велт“.

Германскиот весник потсетува на случај на шпионажа од пред 15 години, кога во седиштето на Советот на Европа за време на состанокот на премиерите и министрите на државите во преведувачката кабина биле пронајден шпионски кутии кои можеле да се активираат од надвор.

Разговорите во германската, британската, шпанската и француската делегација биле прислушувани. Постоеја сомневања дека САД и Израел беа зад прислушувањето, но никогаш не беа пронајдени докази.

Претходно «
Следно »