April 22, 2021, 10:18 pm

Британија пpoтepа тројца кинески државјани поради шпиoнaжa

Поврзано

Историска средба: Путин го покани Зеленски во Москва

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е подготвен да разговара за билатералните односи со украинскиот лидер Владимир Зеленски во...

Словачка пpoтера тројца руски дипломати

Братислава протера тројца вработени во руската амбасада, објави премиерот на Словачка, Едуард Хегер. „Словачка протера тројца руски дипломати. Во согласност...

Состојбата нe се подобрyва: Одложeн планот за ублажување на ковид мерките во Шведска

Шведска, која во текот на пандемијата ги избегнуваше мерките за заклучување, ќе го одложи планот за ублажување на некои...
- Advertisement -

Велика Британија протера тројца кинески државјани осомничени за шпионажа кои се претставувале како новинари.

Британската тајна служба МИ5 тврди дека тројца вработени во кинеското Министерство за државна безбедност лажно се преправале дека работат за кинеска новинска агенција, пренесува Гардијан.

Како што се наведува, кинеските граѓани биле протерани без помпа и со цел да не се создаде дипломатски скандал.

Гардијан пишува дека новинарските легитимации многу често се користат за време на шпионажа и дека тоа е методот што обично го користи Пекинг .

Latest News

(Видео) Пандов: Камчев со белешка го спакуваа во Шутка, Рашковски до гуша во kpиминал и kopупција одвај доби домашен притвop

Претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Пандов, во своето гостување во вонредното издание на емисијата Неделен брифинг на...

More Articles Like This