БРИТАНИЈА ЌЕ ГИ ПОЧНЕ ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИЗЛЕЗ ОД ЕУ ДО КРАЈОТ НА МАРТ

Поврзано

Најмалку двајца зaгинати и триесетина поврeдени во cудир на два воза во Чешка

Најмалку две лица зaгинаа, а околу 30 се повредени во судир меѓу два воза во северозападниот дел на Чешка. -Судирот...

Кopoнавирусот однесе над 200 илјади животи само во Европа

Над 200 илјади луѓе починaа во Европа од последиците на Ковид-19, при што две третини од смртните случаи се...

Да се задржи обврската за носење зaштитнa мacкa

Германската канцеларка Ангела Меркел се залага за задржување на обврската за носење заштитна маска. – Секаде, кадешто не е можно...

Тереза Меј формално ќе ги почне преговорите за Брегзит до крајот на март следната година, изјави британската премиерка за „Би-Би-Си“.

Процесот се очекува да заврши до летото 2019 година. – Британската премиерка Тереза Меј

Соопштението на Меј за активирање на членот 50 од Лисабонскиот договор, со што ќе почне формалниот преговарачки процес, значи дека Велика Британија, најверојатно, ќе ја напушти Европската унија до летото 2019 година.

Активистите за Брегзит повикуваа на активирање на членот 50 што е можно побрзо. Меј, која претходно само велеше дека тој нема да биде активиран годинава, ќе одржи говор за Брегзит на Конзервативната конференција, кој се одржува во Бирмингем. Зборувајќи во шоуто на Ендрју Мар, таа стави крај на шпекулациите околу распоредот на владата, велејќи дека членот ќе биде активиран во првиот квартал од 2017 година.

Референдумот за членството на Велика Британија во ЕУ се одржа на 23 јуни годинава и резултатот беше 51,9 отсто за напуштање на ЕУ со излезност од 72 отсто од гласачите.

Актуелно

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Повеќе вести