Британската полиција отвори иcтpaга за pacистичко нacилство врз фудбалерите

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Британската полиција денеска започна истрага за расистичката злоупотреба на тројца црни играчи, кои промашија пенали во поразот од Англија против Италија во финалето на Европското првенство.

Фудбалскиот сојуз на Англија соопшти дека е „шокиран“ од „одвратното однесување“ и додаде дека социјалните мрежи треба да преземат мерки за ослободување на нивните платформи од овие „страшни“ злоупотреби.

Полицијата ја осуди неприфатливото насилство врз Маркус Рашфорд, Јадон Санчо и Букај Сако и рече дека ќе ги испита навредливите и расистички објави на социјалните мрежи објавени непосредно по победата на Италија во последниот натпревар, пренесува АП

Latest News

Kaкoв пoтeг: Тpeнepите ce oткaжyвaaт oд пo 10.000 евра и бapaaт cитe пapи Влaдaтa дa мy ги дoдeли нa Дeки

Владата на редовната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со...

More Articles Like This