October 27, 2021, 9:34 pm

Британските лeкapи пpeдyпpeдyвaaт: Зимaвa мoжe 60.000 лyѓe дa ympaт oд гpип

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Дури 60.000 луѓе во Британија би можеле да умрат од грип претстојната зима затоа што здравствениот систем повеќе нема да може да го издржи оптоварувањето, пишува Ивнинг стандард. Експертите предупредуваат дека мора да се направат подготовки.

Според најновите извештаи комбинацијата од ковид-19, грип и респираторни вируси може да предизвика сериозно оптоварување на болничкиот систем.

Научниците велат дека оние кои ќе се разболат од грип треба да се самоизолираат за да спречат ширење и на оваа болест со што ќе им олеснат на лекарите.

Научниците велат дека оние кои ќе се разболат од грип треба да се самоизолираат за да спречат ширење и на оваа болест со што ќе им олеснат на лекарите.

Дел од експертите стравуваат дека ова значи оти е опаднат имунитетот на популацијата, а виролозите предупредуваат дека грипот бргу ќе се прошири со укинувањето или олабавувањето на мерките за спречување социјализација.

Latest News

Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена

„На 31ви, Општина Росоман ќе остане прогресивна општина, обединета која ќе го зграпчи убавото кое доаѓа пред нас, европската...

More Articles Like This