БРИТАНСКИТЕ РАЗУЗНАВАЧИ ОТКРИЕНИ: Поранешен припадник на МИ-6 —го направил „компромитирачкото досие“ за Трамп

Поврзано

OШТEТEНИ ЗГРАДИ, ИCКОPНAТИ ДРВА: Силнa бyрa ја пoгoди Австралија

Десетици илјадници домаќинства и компании останаа без електрична енергија, оштетени згради, а дрвја искоренети во силното невреме што го...

(Фото) ПО ДЕЦЕНИИ ГИ ИМААТ ГРАДОВИТЕ САМО ЗА СЕБЕ: Светските метрополи немаат туристи- жителите се чувствуваат како градовите да се целосно нивни

Жителите на европските метрополи како Рим, Амстердам и Барселона уживаа во убавината на градовите без гужвите кои ги создаат...

ДОБРИ ВЕСТИ ВО ЈАПОНИЈА: Ce yкинyвa вoнрeднaтa cоcтојбa во целата земја

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе денеска најави дека вонредната состојба што беше во сила во Токио и четири други административни...

Извештајот за наводното компромитирачко досие за новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кое наводно го има Русија, го подготвил поранешниот соработник на британската разузнавачка служба МИ-6 Кристофер Дејвид Стил.1109583756

Сега тој е еден од директорите на приватна фирма “Орбис бизнис интелиџенс“”, која се занимава со oбезбедување. Извештајот, според податоците, го подготвил по наредба  на ,, противникот на Трамп во Републиканската партија, а потоа медиумите го препродале на демократите“.
Според Ен-Би-Си, објавувањето на кратката верзија на извештајот на Си-Ен-Ен како и целосна верзија од 35 страници на “Bazfid” предизвика негативна реакција кај Трамп и неговиот тим, кои ги нарекоа овие информации “од почеток до крај фалсификувани “.

“Мислам дека тоа е срам за разузнавачката служба да објавуваат информации кои се  измислени”, изјави Трамп во својата прва прес-конференција. Тој додаде: “Такво нешто може да се направи, и го работеше, Германија”.

Вчера портпаролот на премиерот Дмитриј Песков  ги отфрли обвинувањата дека Русија се занимава со собирање на компромитирачки материјали за Доналд Трамп, како и за Хилари Клинтон, нарекувајќи ги овие изјави за “апсолутна измислица.”

- Advertisement -

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...
- Advertisement -

Повеќе вести

- Advertisement -