January 23, 2021, 8:05 am

Британcкa функционepка мacoвно “тpoлана” и кpитикyвaнa зa договop со Maкедонија

Поврзано

Шамap од германската амбасадорка: Договорот со Бугарија мора да се спроведе

Меѓу Македонија и Бугарија има добрососедски односи. Бугарија прва ја призна Македонија како независна и е силен поддржувач...

На локалните избори ќе има отворени листи

Како Министерство ние строго инсистираме да се отворат листите. Не само што ќе ја демократизираме локалната политичката сцена, туку...

Николоски: Tројцата премиери со кои се сретнавме ни кажаа дека никој од власта од државата не се јавил да помогнат со вакцини

Вечерва потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски гостуваше во централниот дневник на Сител Телевизија. Во своето гостување посочи дека ниту...
- Advertisement -

Британската државна секретарка за меѓународна трговија Елизабер Трус стана мета на огромен број критики и шеги од нејзините сограѓани поради објавата на потпишан договор за продолжување на договорот за трговија со Македонија.

Најголем број од луѓето и забележуваат на секретарката дека потпишува договор со земја која не може да се спореди со ЕУ, дека договорот ќе прекине Ког Македонија ќе стане членка на ЕУ и на малата трговска размена од 1,8 милијарди фунти што е само 0,11 од надворешната трговија на Обединетото Кралство.

За споредба Велика Британија имаше трговска размена со ЕУ од 700 милијарди фунти.

„Уште една зделка направена: Денес потпишавме договор за континуитет со С. Македонија.”

Со трговија меѓу нашите земји во вредност од 1,8 милијарди фунти, овој договор им дава сигурност на деловните субјекти и го отвора патот за зголемена трговија во иднина”, пишува Трус која е и пратеник во бтистскиот парламент.

На твитот на Трус за 10 часа имаше над 2600 коментари, голем дел од нив полни со британски хумор и со иронија за договорот кој е само продолжување на стариот трговски аранжман со Македонија.

Извор: Експрес

Latest News

Шаp планина повтоpно повод за koнфлиkт – Пpиштина и Белгpад се ckаpаа за Бpезовица

„Изјавата на премиерот на Косово, Авдулах Хоти, дека има намера да вложи 600.000 евра во Ски центарот Брезовица, од...

More Articles Like This