October 25, 2021, 9:29 am

Брнабиќ: Наскоро вакцина од четврти производител во Србија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Премиерката Ана Брнабиќ, како гостин во емисијата „Четврток во 9“ на РТС, рече дека Србија се очекува да добие вакцина против коронавирусот на четвртиот производител во следните две недели.

„Денес имаме убави вести за нашите граѓани, чекаме специјална потврда за новиот контингент вакцини“, рече Брнабиќ и додаде дека претседателот ќе разговара за тоа утре или задутре.

Таа посочи дека се добиени прелиминарни потврди за дополнителниот контингент вакцини од четвртиот производител.

Таа посочи дека Србија е меѓу првите пет земји во светот што има најмногу испорачани вакцини по глава на жител.

Таа изјави дека Србија досега примила околу 1.170.000 вакцини и дека се очекуваат дополнителни количини до крајот на февруари .

На прашањето дали ќе има доволно вакцини, премиерот рече дека ќе има за сите што сакаат да се вакцинираат, пренесува Танјуг.

„Апсолутно, секој што сака да се вакцинира, ќе биде вакциниран, ќе има вакцини за сите наши граѓани“, рече Брнабиќ и потенцираше дека во светот се води дипломатско-политичка војна за вакцините.

Latest News

(Видео) Изет Меџити открива што му се случи на СДCM на локалните избори

Пратеникот и потпретседател на ДУИ, Изет Меџити во своето гостување во телевизија 24 открива што впрочем му се случи...

More Articles Like This