БРНАБИЌ ПРЕДУПРЕДУВА: Војската ЌЕ интервенира, доколку Косово формира вој ска

Поврзано

Света Софија ќе станува џамија!

Турскиот Врховен суд најверојатно утре ќе донесе одлука дека пренамената на црквата Сфета Софија во Истанбул во музеј во...

Вучиќ: На пpoтecтите yфpлен кpиминaлeн и стpaнски фактор

Синоќа бевме сведоци на најбруталниот политичко насилство во последните неколку години, рече пред малку во своето обраќање пред јавноста...

(Видео) Неceкојднeвнa ситуација – Начекал невеста со 20 гoли мажи во неговата нива во Војводина

Девојка во венчаница и дваесетина голи мажи начекал еден земјоделец во Војводина, работејќи на својата нива. Снимката која ја...

Српската премиерка Ана Брнабиќ навести во средата дека создавањето на војска на поранешната јужна српска покраина Косово би можело да испровоцира во ена интервенција на Србија, дваесет години по воо ружениот бу нт на Албанците поддржани од Западот против српски власти.

Официјален Белград тврди дека нема услови за промена на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН, со која трврди дека на Србија и’ се признава територијалниот интегритет и суверенитет над Косово, како и дека трупите на УНМИК састе гарант на безбедност во областа, и оти не се предвидени никакви косовски во ени сили.

„Се надеваме дека никогаш нема да мораме да ја употребиме нашата во јска, но, за жал, мислам дека тоа во моментов е една од опциите на масата, бидејќи не можеме да гледаме ново етни чко чистење и нови ’бури’, иако (албанскиот премиер) Еди Рама повикува на нив“, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ за новинарите.

Брнабиќ истакна дека се согласува со претседателот Александар Вучиќ во оцената дека формриањето на вој ска на Косово значи дека Србија ќе биде во ќорсокак уште еднаш апелираше „на повикување на разумот“. Се надева дека ќе има „доволно разум на странт на САД да знаат што е добро за нивните партнери во Приштина“, пренесува електронскот издание на белградскиот дневен весник Политика.

Ваквото предупредување во вторникот беше една од ударните вести кои ги преneсе агенцијата Associated Press, констатирајќи дека станува збор за „досега најотвореното предупредување од зголемување на тензиите меѓу Белград и Приштина“. Американската агенција оценува и дека во ена интервенција на Србија на Косово би предизвикала директни судири со мировната мисија предводена од НАТО.

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај тврди дека Косово својата во јска ја формира „за Авганистан и Ирак“ и „за да им помогнеме на другите земји“, и истканува дека тоа не зак ана за косовските Срби кои ги повикува да и’ се придружат на идната армија. Харадинај оцени дека наводите дека Косово „формира војска за северот“, доминантно население се Срби, е „чиста лага“ и истакнува дека „нема да има во јна“, пренесува порталот Kossev.

На изјавата на Харадинај возврати српскиот министер за одбрана Александар Вулин со иронична оцена дека „Албанците од Косово веќе се и во Ирак и во Авганистан и во Сирија, и насекаде каде што се тер ористите на Ал Каеда и Исл амската држава“. „Доколку Харадинај сака да ги испраќа Албанците од Косово и Метохија во Ирак и Авганистан, не треба за тоа да се обидува да направи вој ска“, рече Вулин.

Најавата за формирање на косовска вој ска, Русија како српски сојузник го оцени како „уште еден дестабилизирачки и провокативен чекор“, додека генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, вели дека е погрешно време за таков чекор.

Во екот на спорот меѓу Белград и Приштина, од Брисел стасува пораката дека сега е „лош момент“ са пеустројување на Косовските безб едносни сили во косовка восјка. „Таквиот чекор доаѓа во погрешно вереме, спротивен е на препшораките на бројните НА ТО сој узници и може да има сери озни последици за косовските евроатлантски интеграции“, порача Столтенберг. Истакна дека НАТО ги поддржува Косовските безбеднос ни сили во сегашниот мандат и дека секоја трансформација кора да биде согласна со уставот на Косово.

Белград ова го толкува како обврска на косовските власти за стратешките прашања, како што е формирање на вој ската, согласност морад да даде и српската страна, а ја обвинува Приштина дека, со неодамнешното усвојување на сетот закони во косовскиот парламент, се обидела да ја избегне оваа обврска.

На Столтенберг одговор му стаса од Приштина, дека косовкстие власти не биле во можност да ги објаснат своите планови и намери пред партнерите во НАТО чијашто членка Косово има намера да стане. Фунцкионерот од КБС, Бурим Рамадани, оцени дека во пораките од функционерите на НАТО „нема место за конфузија“. „Трансформацијата на КБС е во согласност со билатералните и мултилатерални обвсрки на државите членки на НАТОм, како и мисијата на НАТО на Косово“, го цитира Рамадани приштинскиот портал Gazeta Expres. Пораката на Столтенберг, Рамадани ја толкува како последица од „тешкотиите кои НАТО ги има по прашањато на консензусот“, бидејќи некои земји членки на Алијансата не ја признаваат косовската независност еднострани прогласена во 2008 година со поддршка на САД и водечките земји во ЕУ.

Актуелно

Заев веќе ги пакува куферите, ВМРО-ДПМНЕ води во речиси сите изборни единици

ВМРО-ДПМНЕ води со 4% пред СДСМ во анкетата спроведена од страна на институтот „Habeas Corpus“, кој разработува прашања од...

Нова аудио бомба за Заев, се договарал со Мијалков и знаел дека Шилегов правел криминал во второстепена комисја за јавни набавки

На социјалната мрежа „ЈуТјуб“ се појавија нови аудио снимки, на кои се слуша гласот на Зоран Заев како разговара со непознат соговорник, а во...

(Аудио) Заев со „лажната“ Грета Тунберг зборува за Макрон, мигрантите, мариxуана

Руските пранкери Вовани Лексус на својот Јутјуб канал го објавија разговорот со лидерот на СДСМ и поранешен премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара...

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските промени Грета Тунберг и нејзиниот...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

Повеќе вести