Бројот на новозaболени скокна на 23 отсто од тестираните

Поврзано

Ќe имa и kpивички приjaви пpoтив бетонизациjaтa нa цeнтpaлното гpaдcко подpaчје

Бетонизацијата на Скопје, надвор од пропис и надвор од јавниот интерес за загадувањето и екологијата на градот ја одобрија...

Пayновски држи до интегритетот: И пo цена да сум paзpeшен, нema да ги прифатам сите 35 „рамковни“ во Инспектopaтот

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски вели дека нема да попушти, околу вработувањата на рамковните административци во неговата...

Byчиќ открива детали: Амepикaнцитe го пoддpжaa мини-шeнгeн дeceт пaти пoвeќe oд Eвpoпejцитe

Српскиот претседател Александар Вучиќ во врска so иницијативата мини-шенген што ја покрена со премиерите на Македонија и Албанија, Зоран...
- Advertisement -

Скокна бројот на позитивни тестови. Откако имаше период кога бројот на позитивни тестови беше околу 15 отcто од бројот на вкупниот број тестови во 24 часа, повторно дојде до скок на оваа бројка. Се вративме на над 20 отсто позитивни тестови. Па така денеска има дури 23 отсто од вкупната бројка на тестови, односно 726 позитивни случаи од вкупно 3144 луѓе кои се тестирале. Бројката на оздравени пациенти е далеку пониска од онаа на новозаболени.

Имаше период кога бројот на активни случаи падна под 6000. Сега таа бројка е далку повисока – 8 700 позитивни теста.

Забави на диво, свадби со 300 гости, преполни автобуси… Се чини и оној пад ги ослободи луѓето кои почнаа да се однесуваат многу послободно.

-Сите знаат замо полицијата не знае. Секоја вечер младите се собираат во дискотека покрај еден од автопатите во земјава. Дискотеката е старо трло за овци. Исчизтено, средено, поставени буриња како конопои. Внатре гужва, забава, пиење, и секако, сите се без маски – коментира наш соговорник.

Се чини периодов раце тријат оние кои имаат свои луѓе блиски до полицијата и власта. Додека угостителите мака мачат за да не стават катанец, на диво работат кафеани, дискотеки, ресторани. Резултатот очигледен – огромен скок, наместо пад на бројот на заболени. Кавадарци, Гевгелија, Неготино се новото жариште. Жителите некое време коментираат за забавите низ градовите, акција ретко, новозаболени многу.

Latest News

Мизрахи: СДСМ и власта нека си погледнат во дворот и нека се запрашаат зошто мнозинството е такво какво што е

Во вечерашното издание во емисија „Патот кон" на ТВ Алсат М гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи...

More Articles Like This