November 30, 2021, 9:21 pm

Брoјoт на жpтви од пoплaвитe во Турциja се згoлeмува од ден на ден – 51 зaгинaти и стoтици иcчeзнaти

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бројот на настраданите во поплавите и лизгањето на земјиштето во крајбрежниот дел на Турција достигна 51, соопшти денес државната агенција за вонредни ситуации и катастрофи.

Силни дождови ги погодија црноморските провинции Бартин, Кастамону и Синоп во средата и предизвикаа поплави, во кои се уништени куќи, оштетени најмалку пет моста, однесени автомобили и бројни патишта станаа непроодни.

Мештани на Кастамону преку социјалните мрежи јавија дека уште стотици луѓе исчезнале. Над 2.00 луѓе се евакуирани низ регионот, некои се спасени од покривите со хеликоптери, а многумина се привремено сместени во студентски домови, соопштија властите.

Експертите во Турција сметаат дека и интервенциите на реките и непрописното градење придонеле за масовните штетни предизвикани од поплавите во Турција.

Latest News

Распишан референдум за потврдување на Законот за промена на Уставот на Република Србија

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, распиша референдум за потврдување на Законот за промена на Уставот на Република...

More Articles Like This