August 12, 2020, 1:29 pm

Бубонcкa чyмa се појави во Монголија

Поврзано

(Фото+Видео) Cитe поглeди свpтeни кон неа, ова е ќерката на Пyтин која ја пpими првата вakцина пpoтив кopонавирусот

Откако рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека една од негвите ќерки ја тестирала на себе вakцината против kopoнавиpycoт, јавноста...

За еден зapaзен цела држава во кapaнтин, бутанските власти со лекција за македонските

Бутанските власти за првпат објавија општ карантин откако граѓанин позитивен на новиот коронавирус бил во близок контакт со луѓе...

(Видео) Bo cклaдиштeтo вo Бejpyт имaлo и oгнoмeт – Ce cмeтa дeкa тoa билo клyчeн фaктop зa eкcплoзиjaтa

Десетици вреќи со огномет биле складирани во истиот хангар во кој имало повеќе од две илјади тони амониум нитрат...
- Advertisement -

Едно 15-годишно момче почина од чума во југозападна Монголија, соопшти Министерството за здравство.

Министерството соопшти дека лабораториските тестови потврдуваат дека тој ја добил чумата од заразен дабар. Момчето, кое живеело во рурална средина, се заразило со ретката бактериска болест откако уловил и изел мрмот.

Поради овој случај, владата воведе шестдневен карантин во дел од провинцијата Гоби-Алтај.

Монголските медиуми известуваат дека 15 лица кои биле во контакт со момчето се во изолација.

Претходно овој месец беа регистрирани уште два случаи на бубонска чума во покраината Ковд. Тестирани беа повеќе од 140 лица, но не се пронајдени други случаи.

Чумата е потенцијално смртоносна заразна болест која е предизвикана од бактерија наречена Yersinia pestis, која живее во некои животни, главно глодари и нивните болви.

Бубонската чума е најчеста од болестите што може да се пренесат на луѓето. Името доаѓа од симптомите што ги предизвикува – болни, отечени лимфни јазли, или бубони, на слабините или под пазувите.

Latest News

ВМРО-ДПМНЕ: Македонското Собрание во овој момент не е комплетно конституирано

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски денеска на прес-конференција го повтори ставот на партијата дека, според нив, македонското Собрание во...

(Видео) Во МОН пpeoвлaдyвa cтaвoт за физичкo пpиcycтвo на yчeницитe, но сè зaвиcи од eпидeмиoлoшкaтa cocтojбa

Сè уште нема конечна одлука за тоа како ќе се организира наставата во учебната 2020/2021. Продолжуваат консултациите меѓу Министерството за образование и Комисијата за...

Бoнбoна бизниc: Пoкaчyвaњeто на стpyјата е за личнo бoгaтeње на Зaeви?

Покачувањето на струјата е директен удар врз граѓаните на Република Македонија кои повторно се изманипулирани од Зоран Заев и СДСМ кои пак претходно им...

Тacевски му влeзe со kлизaчи на Зaeв: He тe yценyвaaт caмо Aлбaнците, бeз Axмети влaдa нe cмeeш да напpaвиш

Актерот Сашо Тасевски испрати порака до Зоран Заев дека не е уценуван само од Албанците и оти ќе прифати се што ќе побара Али...

Не дочека да дојде ни петок, Пендаровски утре ќе му го додели мандатот на Заев?

Шефот на државата утре на пладне ќе гододели мандатот за составување на Влада, откриваат извори за Сител. Одлуката на Пендаровски тоа да го направи...

More Articles Like This