September 28, 2020, 5:35 pm

БУГАРИТЕ ВООДУШЕВЕНИ ОД СВИТКАНАТА КИЧМАТА НА ЗАЕВ, СТАНИШЕВ: За Бугарија најдобро е СДСМ и Заев да се на власт

Поврзано

Агатангел: Делчев е апостол кој го осветлува образот на Македонецот и се бopи Македонија

Вечерва во емисијата „Што не е јасно“, гостуваше Митрополит г. Агатангел кој што посочи дека македонскиот народ е cтолчeн...

Гордана Јанкуловска е cпроведена во зaтвopoт Идризово

Поранешната министерката во МВР Гордана Јанкулоска денеска е спровeдена во зaтвopoт во Идризово. Од ноќва таа започнува да ја...

Каракачанов со воспитна за Заев: Македонија треба да научи да ги почитува договорите што ги потпишува

Европската унија треба да се прошири кон Западен Балкан, иако не безусловно, рече бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана...
- Advertisement -

Бугарија е национално заинтересирана за победата на Зоран Заев и социјалдемократите во Македонија, но не очекувајте дека чудата ќе се случат во многу краток временски период. Ова го изјави претседателот на Партијата на европските социјалисти Сергеј Станишев во „Недела 150“ на БНР за позицијата на оската Софија-Скопје, пренесува бугарски Фокус.

Оваа недела имавме состанок на лидерите на ПЕС од Западен Балкан, на кој присуствуваа премиерот на Албанија, премиерот на Косово и Зоран Заев. Во оваа дискусија, Зоран Заев им порача на сите учесници и до сите лидери дека доколку победат на изборите, тие ќе ги спроведат на најдобар начин Договорот од Преспа и Договорот за пријателство и соработка со Бугарија. Бугарија е национално заинтересирана за победа на Зоран Заев и социјалдемократите, затоа што антибугарската националистичка реторика припаѓа на ВМРО–ДПМНЕ. Тие продолжуваат со неа дури и сега. Природно користете го ова. Ова е нивна главна линија веќе 10 години откако тие владееја а Зоран Заев го смени правецот. Тој тргна напред кон иднината, тој тргна да гради мостови, презеде такви смели чекори кои што имаа многу сериозен политички ризик. Договорот со Бугарија беше замрзнат со години, за неколку месеци тој го одмрзна и го потпиша. Го презеде ризикот “, додаде Станишев.

Според Станишев не треба да се очекува чуда да се случат во многу краток временски период, бидејќи има несогласувања со децении.

Тие мора да се надминат постепено и што е најважно, да им се овозможи на луѓето да комуницираат, да работат на дело. Ова постепено ќе ги постави работите на солидна, формална основа, додаде Станишев.

Според него, потребна е трпеливост и конзистентност. Двете работи треба да бидат во бугарскиот арсенал на средства за односи со Македонија, вели поранешниот бугарски премиер.

Latest News

Агатангел: Делчев е апостол кој го осветлува образот на Македонецот и се бopи Македонија

Вечерва во емисијата „Што не е јасно“, гостуваше Митрополит г. Агатангел кој што посочи дека македонскиот народ е cтолчeн...

Јанкуловска оди во зaтвop за автомобил кој го вози и користи Зоран Заев и неговата мaфија

Гордана Јанкуловска е жpтвa на нeправдите и политичкиот пpoгон на мaфијата на Заев. Јанкуловска оди во зaтвop за автомобил кој го вози и користи...

Азербејџан нeгирa: Турција не испратила вojcка на помош во koнфлиkтот со ерменската apмија

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев нeгираше денес дека Турција испратила вojcка од Сирија во Азербејџан да помогнат во koнфликтот со ерменската apмија во регионот...

Австралија создаде спреј за нос како лek пpoтив коpoнавирусот

Австралиската биотехнолошка компанија Ena Respiratory денеска објави дека рaзвива спреј за нос, а неговата цел е да го подобри човечкиот имунолошки систем како дел...

Фатени девет мигpaнти во близина на Штип

На 27.09.2020 во 07:20 часот на локалниот пат с.Таринци–с.Балван, штипско, полициски службеници од СВР Штип забележале и запреле девет странски државјани-мигpaнти. Утврден им бил идентитетот...

More Articles Like This