БУГАРИЈА СЕ СОГЛАСУВА СО НОВИОТ ПРЕДЛОГ: Каракачанов соопшти дека Бугарија немала проблем со името „Република Илинденска Македонија“

Поврзано

(Видео) Во живо од пpoтестите во Бугарија

Илјадници луѓе и денеска се собраа пред канцеларијата на претседателот Румен Радев, а во моментот демонстрантите го опколија центарот...

Српските власти убедени, зад пpoтестите стојат странски служби

Мирни се вечерашните протести во Белград.За разлика од вчера демонтрантите не се обидуваат да влезат во Парламентот. Само повремено...

Дeмонстрантите им оставија садови со храна за кучиња на полицајците

– Околу илјада граѓани на Нови Сад вечерва кусо пред 21 часот ја завршија протестнниот марш до Плоштадот на...
- Advertisement -

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов денеска изјави дека за неговата земја нема проблем една од варијантите за ново име на Република Македонија да биде „Република Илинденска Македонија“.

– Нам не ни пречи. На 1 август минатата година потпишавме договор со кој се обврзуваме заедно да ги славиме заедничките празници. Илинден е денот на најголемото востание. Мислам дека ние немаме проблеми со името. За нас е важно кога станува збор за меѓусебните односи да ја нема практиката што ја имаше досега, а тоа е да се краде историјата, да се менува и фалсификува, рече тој по завршување на обуката на делови од специјалните сили на Македонија и Бугарија во реонот Станке Лисичково.

Прашањето за името, вели, е нешто што треба да го решат Македонија и Грција. Ние, потенцира Каракачанов, само се обидуваме да го помогнеме тој процес, за да се решат проблемите на Балаканот.

– Ако двете земји се договорат за името „Илинденска Македонија“ за нас нема никакви проблеми, рече Каракачанов додавајќи дека е умерен оптимист по тоа прашање.

7 КОМЕНТАРИ

Latest News

Во Кичево гласаа 32 зaрaзeни со Koвид-19 и лицa во caмoизoлaцијa, тројца во Македонски Брод

Во Општинската изборна комисија Кичево за гласање на парламентарните избори се пријавиле 35 болни од Ковид-19 и лица во...

Последните часови на peжимот, за политичкиот пpoгон кон Панчевски известени повеќе амбасади

Судијата Владимир Панчевски веројатно беше меѓу првите жртви на режимот, а се започна во 2017-та година кога истражител на СЈО го украде клучот од...

Мајката на Пино нeзaдoвoлнa од пpeсудeнaтa кaзнa од 19 години – Eве што бара за Ангела

Мајката на убиениот Пино Секондо, Маја Трпковска, смета дека пресудената затвроска казна од 19 години за соизвршителката Ангела Ѓорѓиевска е премала. 19 години!!! Живот земен на...

Пред 69 години на Голи Оток пoчинa Панко Брашнаров – Првиот претседател на Заседанието на АСНОМ

На денешен ден во 1951 година на Голи Оток, во таканаречената „болница на работилиштето – мермер“, умрел Панко Брашнаров, македонски национален деец, народен учител,...

Цените pипнaa – Од утре бензините и дизелот со нова повисока цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,53%, во однос на малопродажните цени на нафтените...

More Articles Like This