January 16, 2021, 10:15 am

Бугарија со бесплатни вакцини против Ковид-19 за населението

Поврзано

Вулин во ноќна akција со интepвентната полициja: Погледнете апceње и пpeтpec на улиците на Белград

Mинистерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин Ministar ги посети синоќа интервентните единици 92 кои патролираса по...

(Видео) Пoлицajци нaпaднaти вo Cpбиja: Им ja пpeкинaлe пpocлaвaтa нa Cтapa нoвa гoдинa, пa дoбилe ќoтeк

Двајца мажи Р.Н. и Р. Д. од српското Ново Село во близина на Крушевац биле приведени по нападот врз...

Се за новиот дечко на Цеца: Се занимавал со манекенство, роден е во Крагуевац, а татко му е поранешен спортист и политичар

Откако во јавностасе објави информацијата дека Цеца е во врска со десет години помладиот Богдан Срејовиќ, многумина ги интересира...
- Advertisement -

Бугарија денеска го објави планот за вакцинирање на населението и соопшти дека вакцината ќе биде бесплатна.

– Први кои ќе ја примат вакцината се лекарите, медицинските сестри, стоматолозите и фармацевтите, рече министерот за здравство Констандин Ангелов.

По нив, ќе се вакцинираат наставниците, луѓето во домовите за стари лица и работниците на фармите со визони, потоа социјалните работници и лицата над 65 години.

– Секој Бугарин кој сака да се вакцинира ќе има можност да го стори тоа бесплатно, додаде Ангелов.

Latest News

ЕУ: Цeлтa нa нoвиoт шeф нa ЦИА е пpeкy зajaкнyвaњe oдвнaтpe дa ja зacили cвeтcкaтa yлoгa нa САД

Идниот шеф на ЦИА, Вилијам Бернс, совршено се вклопува во визијата на новата влада во Вашингтон дека САД мора...

More Articles Like This