September 28, 2021, 10:56 am

Бугарија oбвини руски државјани за ekcплозии во фабрики и вoeни магацини и обид за yбиcтво на бугарски бизнисмен

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Шест руски државјани се осомничени за предизвикување експлозии во фабрики и воени магацини во Бугарија, а тројца се обвинети за обид за убиство на бугарски бизнисмен Емилијан Гекрет, објави Бугарската национална телевизија (БНТ), повикувајќи се на обвинителството.

Обвинителството тврди дека за десет години бугарските власти забележале бројни случаи на експлозии во магацините и производствените капацитети на фабриките за неутрализирање на експлозивни направи, производство на оружје и муниција. Сличности беа откриени во четири случаи, рече портпаролката на главниот обвинител Сијко Милева.
Оружје за Грузија и Украина, наводно, било пронајдено во некои магацини каде се случиле експлозиите.

„Врз основа на податоците од истрагата, може да се направи основана претпоставка за поврзаноста помеѓу експлозиите во Бугарија, обидите да се отрујат тројца бугарски државјани и експлозиите во други земји“, нагласи портпаролот.

Според неа, „утврдено е дека шест руски државјани биле на територијата на Бугарија во деновите близу датумот на експлозиите и обидот за убиство на Емилијан Гекрет … Се собираат докази дека руски државјани извршиле сериозно кривично дело“ додаде таа.

Бугарското обвинителство смета дека обидот за убиство на Гекрет бил извршен во периодот од 28 април до 4 мај 2015 година.

По изјавата на бугарската страна во јануари минатата година, портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, посочи на потребата да се дејствува во ваква ситуација преку судските тела, бидејќи станува збор за кривично гонење. Во исто време, таа ја забележа слабата и нејасна база на докази на истрагата и ги опиша обвинувањата на Софија како друг елемент на антируската кампања, што може да биде поддржано од претставници на политичкиот естаблишмент во земјата.

Претходно, чешките власти објавија дека се сомневаат дека руските разузнавачки служби се одговорни за експлозијата во складиштето за муниција во селото Врбјетице во 2014 година.

Истиот ден, Чешка протера 18 руски дипломати. Следниот ден, Русија прогласи 20 лица вработени во амбасадата во Чешка за персона нон грата. После тоа, Министерството за надворешни работи на Чешка одлучи да го изедначи бројот на вработени во руската амбасада во Прага до крајот на мај со бројот на вработени во чешката амбасада во Русија, што значи дека околу 70 вработени во Руската амбасада треба да ја напушти Прага.

После тоа, чешката полиција издаде налог за руските државјани Александар Петров и Руслан Боширов, кои Лондон ги обвинува дека се одговорни за труењето на Сергеј Скрипаal и неговата ќерка Јулија.

Кание, претседателот на Чешката Република Милош Земан, изјави дека според извештаите на контраразузнавачката служба нема докази за присуство на „руски агенти“ во магацинот за муниција во селото Врбјетице во Чешка, каде што се случија две експлозии во 2014 година. Земан исто така рече дека чешките полициски службеници воспоставиле врска помеѓу бугарскиот дилер на оружје Емилијан Гекрет и експлозиите.

Да потсетиме, обидот за убиство на бугарскиот дилер на оружје Емилијан Гекрет се случи во 2015 година, кога во ресторанот беа отруени Гекрет , неговиот син и техничкиот директор на неговата компанија. Гекрет претпоставил дека станува збор за супстанца од типот „почетник“ и тој напад го поврзал со случајот Скрипаj.

Истрагата утврди дека во 2015 година, Русинот Сергеј Федотов дошол во Бугарија три пати, а неговото име е поврзано и со труење на семејството Скрипаj.

Верзијата за труењето на Гекрев со „новодојденецот“ во февруари 2019 година ја демантираше генералниот обвинител на Бугарија, Сотир Чацаров. Тој посочи дека ниту еден „руски шпион“ не бил споменат во 2015 година, и дека Гекран не бил отруен од „новодојденец“.

Всушност, позадината на приказната беше војната што ја водеа двајца бугарски магнати – Гекран и банкарот Цветан Василев – за фабрика која произведува муниција Дунарит.

Бугарскиот продавач на оружје Гекрет чувал забрането оружје во државен магацин во Чешка и оттука им го продавал на Украина и Сирија, што исто така било забрането затоа што се воделе војни на територијата на двете земји.

Latest News

Д-р Петличковски: Тpaтa дoзa нeмa да coздaде кoлeктивeн имyнитeт – сѐ yштe имa лyѓe кoи нe пpимилe нитy eднa

Директорот на Институтот за имунологија Александар Петличковски вели дека третата доза нема да помогне во зголемување на колективниот имунитет...

More Articles Like This