October 27, 2021, 11:59 am

Бугарската Влада го одобри Меморандумот помеѓу Македонија, Бугарија и Албанија за Коридорот 8

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бугарската Техничка влада денеска го одобри Меморандумот за разбирање помеѓу Македонија, Бугарија и Албанија за соработка во изградба на инфраструктура долж Коридорот 8, соопшти владината Прес-служба.
Како што јави дописникот на МИА од Софија, главната цел на стратешкиот документ е да се потврди „волјата и подготвеноста на трите земји за долгорочно планирање и координиран развој на врските меѓу Јадранското и Црното Море“.
Акцент во документот е ставен на инвестициски проекти со голема вредност за Балканот и за мерки за градење на врски меѓу трите земји, вклучувајќи проекти на териториите на секоја од нив

Latest News

Арсовска до 3aeв: Нека си ја спреми ocтaвката за во понеделник

Данела Арсовска рече дека нема да седне на иста маса со лица кои ја навредуваат и понижуваат. Таа рече...

More Articles Like This