БУГАРСКА ПРОПАГАНДА СЕ ШИРИ КАЈ МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА: Договорот за „добрососедство“ ги прави Македонците во Албанија – Бугари!

Поврзано

Ахмети: Заев ми се јавува после секоја изјава да ми се извини

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети вели дека Зоран Заев, после секоја изјава против ДУИ, му се јавува да му...

СДСМ и нивниот kpиминал ќе ги испратиме на мрачната страна на историјата

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев и носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 3 вечерва од...

Чулев: Пред нас се многу реформи кои ветува дека ќе ги направам

Денес ги посетив општините Брвеница и Тетово, се сретнав и со граѓаните на селото Урвич. Восхитен сум од енергијата...

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) изразува жалење, после велепредавството со Договорот Заев-Борисов за ревизија на македонската историја, Софија ја засилува својата антимакедонска пропаганда меѓу Македонците во областа Гора и Жупа на Косово и во Република Албанија, претставувајќи ги за “Бугари“.

СМК ја осудува бугарската пропаганда во Албанија и Косово за денационализација и асимилација на Македонците во “Бугари“.

СМК и натаму повторува дека Македонците во Албанија и Косово, независно од вероисповедта, се неотуѓив и нераскинлив дел од Македонскиот народ! Македонците во Албанија и Косово никогаш не биле, ниту кога и да е ќе бидат “Бугари“!

СМК апелира Владата да преземе сериозни мерки во грижата за положбата и правата на припадниците на Македонскиот народ во Република Албанија и Косово.

СМК повторува дека се’ додека за Софија Македонија е дел од Бугарија, Македонците се Бугари, а Македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот јазик, Договорот Заев-Борисов ќе биде велепредавство на државата Македонија и Македонската нација!

Актуелно

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Повеќе вести