БУГАРСКИОТ ПАТРИЈАРХ ЈА ПОНИЖИ МАКЕДОНИЈА: Важно беше да се утврди името на државата , сега ќе помагаме во решавање на статусот на МПЦ

  • March 25, 2019

Бугарската православна црква ќе продолжи да помага за решавање на статусот на македонската црква, најави денеска бугарскиот патријарх Неофит.

– Важно беше да се утврди името на државата и верувам дека постепено ќе одиме кон радост. Ќе направиме се што е неопходно, со Божја помош, радоста на нашите браќа од Македонија да биде целосна, изјави патријархот Неофит одговорајќи на прашање на „Бгнес“ на какво ниво се односите и дали бугарската црква ќе продолжи да и помага на црквата во С Македонија.

Патријархот Неофит денеска служеше архиерејска литургија во храмот „Света Софија“ по повод христијанскиот празник Благовештание.

Претходно «
Следно »