БУГАРСКИОТ ПАТРИЈАРХ ЈА ПОНИЖИ МАКЕДОНИЈА: Важно беше да се утврди името на државата , сега ќе помагаме во решавање на статусот на МПЦ

Поврзано

Во Бигорски наречение за новиот епископ антаниски, Партениј

Во свештената Бигорска обител денеска од 18 часот ќе се изврши наречението за епископ на архимандрит Партениј, игуменот на...

Денес е спомен на Пренос на моштите на светите мaченици Кир и Јован: Бecpебpeници и чудотворци

Се празнуваат на 31 јануари. Под тој датум е опишано нивното житие и страдање. На 28 јуни се празнува...

Денеска е Св. Сампсон Странопримец кој лekувал со допиp со pakата

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 27 јуни. Денеска е Св. Сампсон Странопримец. Свети Сампсон по потекло беше римјанин,...

Бугарската православна црква ќе продолжи да помага за решавање на статусот на македонската црква, најави денеска бугарскиот патријарх Неофит.

– Важно беше да се утврди името на државата и верувам дека постепено ќе одиме кон радост. Ќе направиме се што е неопходно, со Божја помош, радоста на нашите браќа од Македонија да биде целосна, изјави патријархот Неофит одговорајќи на прашање на „Бгнес“ на какво ниво се односите и дали бугарската црква ќе продолжи да и помага на црквата во С Македонија.

Патријархот Неофит денеска служеше архиерејска литургија во храмот „Света Софија“ по повод христијанскиот празник Благовештание.

Актуелно

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги...

Мицкоски: Кога зборуваме за обнова пред се зборам за вредности, чесност и работа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма рече дека она што го ветува ВМРО-ДПМНЕ во програмата Обнова...

Мицкоски: Идејата едно општество за сита заврши во моментот кога ја видовме Луј Витон чантата

-Идејата да се презентира едно општество за сите заврши во моментот кога ја видовме Луј Витон чантата затоа што сфативме дека сите овие политички...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Делчево

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан МИцкоски оствари средва со жителите на Делчево. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/872118453196327

Мицкоски: Главниот фундамент поради кој ќе коалицираме со албанска партија е да се почитуваат законите подеднакво секаде

„Со политичките партии на Албанците во Македонија ќе седнеме веднаш после изборите и ќе отвориме преговори, разговори и ќе договараме. Но да видиме најпрвин...

Повеќе вести