БУГАРСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НЕ СЕ СОГЛАСУВА СО „СЕВЕРНА“ МАКЕДОНИЈА: Името „Северна Македонија“ означува иpeдeнтизaм кон Пиринска!

Поврзано

Се појавува нова верзија на вирусoт: Несторовиќ тврди дека станува збор за нов вирус

Пулмологот Д-р Бранимир Несторовиќ изјави дека лекот ремдесивир не е ефикасен во лекувањето ан короната и дека е изненаден...

Се затвараат сите џамии во Србија поради бројот на новозаболени

Мешихатот на исламската заедница во Србија одлучи да ги затвори сите џамии поради влошување на епидемиолошката состојба и зголемувањето...

Туристите ја вратија епидемијата во Грција, речиси половина од новозaразените се странци

Дека со порастот на бројот на туристи кои пристигнуваат во Грција расте и бројот на зaразени потврди вчерашниот ден....

Бугарскиот претседател Румен Радев изрази несогласување со името Северна Македонија за западниот сосед во интервју за радиото Дарик.

Не се согласувам со името Северна Македонија. Што е Пиринскиот крај во однос на Северна Македонија? Тоа не ли е проблем со иредентизмот? Ние самите велевме дека името не треба да содржи географска одредница. Содржи ли тоа име? Содржи, објасни тој.

Шефот на бугарската држава ги искритикува и Договорот за добрососедство, пријателство и соработка, како и стоењето на Бугарија настрана за Преспански договор. Со тоа, според него, премиерот Бојко Борисов пропуштил шанса да биде номиниран за Нобелова награда со неговите колеги Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Владата побрза да го потпише Договорот за добрососедство со Македонија без внатрешна дебата, без внатрешен консензус и без дискусија со Грција. Ние сме во еден взаемно зависен триаголник – кога две страни ќе се разберат за нешто, тоа ја вовлекува третата страна. Каде видовте јавна расправа за тој договор или меѓу институциите? Знаете дека Договорот се бараше низ канцелариите на секциите на Парламентот. Според мене, се брзаше за слава. Само што славата, историски погледнато, доста често чини скапо. Проблемот е што за основа на тој договор се зема Декларацијата од 1999 година меѓу Иван Костов и Љупчо Георгиевски, а во тие 20 години имаме динамика на процесите на Балканот. Имаме два нови фактора – членството во НАТО и во Европска унија, објасни Радев.

Кога бев во посета на македонскиот претседател Ѓорге Иванов во февруари кажав пред него и пред сите медиуми за време на прес-конференцијата дека решавањето на спорот за името меѓу Македонија и Грција треба да се случи со учество на Бугарија. Само што за тоа се бараат храброст и сила. Ја бев многу критикуван за тој свој став, дека ги уривам дипломатските напори на Владата. Ако бугарската Влада најдеше волја и сили да се вклучи и таа во решавањето на тој спор, сега најверојатно ќе ги немаше тие остри реплики меѓу Софија и Скопје. Ќе беше многу полесно и во однос на т.н. македонски јазик, и за тоа кога почнува и завршува нашата заедничка историја, немаше сега таа заедничка комисија да стои една година и да не реши ништо. Можеби ќе ја имавме и таа огромна шанса бугарски премиер да биде предложен заедно со Заев и со Ципрас за Нобелова награда за мир, што ќе беше неспорен успех“, заклучи претседателот на Бугарија.

Актуелно

Уkpaдeни еден милион евра од куќа во Скопје

58.560.000 денари му биле украдени на скопјанец од скопската населба Нерези, откако крадец кој влегол преку прозорецот на неговата...

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка за формирање на една стабилна...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Повеќе вести