October 31, 2020, 4:52 am

Бугарскиот Претседател со тешки обвинувања: Бојко Борисов сака да ги фалсификува парламентарните избори

Поврзано

(Видео) Xaос во Барселона: Cyдири меѓу дeмонcтpaнтите и пoлицијата на пpoтестите пpoтив рecтриктините мерки

Демонcтрантите кои се прoтиват на рестриктините мерки за cyзбивање на пандeмијата на вируcот корона во Шпанија се cyдрија со...

Ердоган најави турска вakцина за коронавирус

Вакцината за кopонавирус во Турција може да биде подготвена за употреба следната пролет, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „Турција,...

Поранешен шпион на Мосад открива зошто во Франција „бecнeе“ теpopизмот

Скоро е невозможно да се спрeчи каков било тepopистички напaд во Франција, едноставно затоа што е крајно тешко да...
- Advertisement -

Најновите измени на изборните правила, кои беа поддржани од бугарскиот парламент, претставуваат кршење на самите правила, рече претседателот на Бугарија, Румен Радев, кој стави вето на дел од измените во тие правила. Во исто време, тој ја обвини владејачката партија дека се обидува да манипулира со изборите.

Тој обрна внимание на фактот дека минатата година Националното собрание изгласа целосен премин кон електронско гласање, иако последните измени предвидуваат можност за гласање и со обични гласачки ливчиња и по електронски пат.

Тешко е да се најде друго објаснување за таа одлука. Тоа е желба да се создадат доволно можности за хаос и манипулации на изборите во корист на владејачките кругови, рече Радев во обраќањето пред народот.

Во исто време, парламентот ја лишува Централната изборна комисија од можноста да избере компанија што ќе ги пребројува гласовите на гласачите по пат на конкурс, и ја наметнува таа обврска на компанијата „Информативна служба“. Претседателот смета дека ова создава услови за злоупотреба на монополската позиција.

Шефот на државата исто така ја критикуваше одлуката на парламентот да предложи на народен референдум да одлучува за прашања што претходно може да бидат разгледувани само од Големото народно собрание (како што е промена на Уставот). Тој го потенцираше фактот дека владата се обидува да ги протурка своите измени и дополнувања на Уставот на тој начин, имајќи предвид дека, како што рече, не е сигурна дека ќе ја добие поддршката од Големото народно собрание.

Сите овие измени имаат многу јасна цел – да им гарантираат официјална победа на владејачките кругови на претстојните парламентарни избори, кои ќе се одржат на пролет 2021 година, заклучи Радев.

Latest News

Расте црниот биланс: Бројот на зaгинaти во Турција се искачи на 20, повpeдени околу 800 лица

Бројот на mpтви во Турција расте по рaзорниот зeмјотрес. Според последните информации на министерот за животна средина и урбан...

Даниловски бара да се прeцизира кога мора да се носи маска

Епидемиологот Драган Даниловски во дебата за „360 Степени“ даде неколку сугестии до Комисијата за зaразни болeсти за подобро да се спрaвиме со пaндемијата и...

(Видео) Xaос во Барселона: Cyдири меѓу дeмонcтpaнтите и пoлицијата на пpoтестите пpoтив рecтриктините мерки

Демонcтрантите кои се прoтиват на рестриктините мерки за cyзбивање на пандeмијата на вируcот корона во Шпанија се cyдрија со полицијата на улиците на Барселона. Педесет...

Необичен феномен: Сина месечина ќе се појави на небото на 31 октомври

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....

Голема финансисkа добивка за неколку хороскопски знаци во текот на ноември

Астрологот Павел Глоба вели дека во месецот кој е пред нас дел од хороскопските знаци ќе почнат да се збогатуваат. Проблeмите со парите за...

More Articles Like This