Бугарскиот профecop Toпалов ја спopeди Maкедонија co Ceвepна Kopeја

Поврзано

Заев во понеделник во Брисел, се очекува да се разговара за одвојување на процесите за Македонија и Албанија

Премиерот Зоран Заев во понеделник ќе отпатува за Брисел каде треба да остави средба со претседателката на Европската комисија,...

Објавена глобална мапа со pизик за 3emjотреси: Пола Македонија во „црBeHа зона“ – што значи тоа?

Секој трет жител во Светот бил некогаш изложен на земјотрес, а бројката се зголемила двојно во последните 40 години....

Драги Рашковски ќе го „јаде“ и за уште едно дело – Русковска најави нова истрага за уште еден софтвер

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ќе бара продолжување на притворот на Драги Рашковски, а можно е...
- Advertisement -

Бугарскиот професор Кирил Топалов, член на мешовитата историска комисија ја спореди Македонија со Северна Кореја.

Тој за спорот околу јазикот вели дека е тешко да се дојде до научната вистина.

„Јазичниот спор со Република Македонија е условен концепт, бидејќи тој таму се спроведува многу повеќе отколку овде и има многу повеќе луѓе кои артикулираат што мислат дека е вистина, но всушност се научна фантастика и лаги за бугарското културно-историско наследство“, изјави во студиото на „Ова утро“ на бТВ Топалов.

Тој вели дека „Република C Македонија е Северна Кореја на Балканот“ заради нејзината „жестока цензура“ и „жестокиот тоталитаризам“.

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов даде нова изјава со која го спори македонскиот идентитет. Вели дека во времето на Тито Македонците се нарекувале себеси Југословени. Рече дека и Бугарите може да веруваат дека се Мексиканци, но тоа не е така.

Latest News

(Видео) Во живо: Голем пpoтecт пpoтив полициската бpyтaлнocт во Берлин

Во Берлин се одржува протест против полицискиот „расизам“ и наводна десничарска инфилтрација во германските агенции за спроведување на законот. Протестот...

More Articles Like This